Polska po 1989 roku

18.04.2018

Muzeum Pamięci Sybiru - władze Białegostoku podpisały umowę z wykonawcą

Władze Białegostoku podpisały w środę umowę z wykonawcą gmachu Muzeum Pamięci Sybiru - firmą Budimex SA z Warszawy. Obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku, jego koszt to 37,5 mln zł brutto. Inwestycję sfinansuje samorząd we współpracy z resortem kultury.

Powstające przy ul. Węglowej w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) ma być ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód.

Przetarg na stan surowy obiektu miasto ogłosiło w grudniu 2017 r. Było to drugie postępowanie, bo pierwszy przetarg unieważniono w październiku ubiegłego roku. Miasto odrzuciło wtedy wszystkie trzy złożone oferty, bo - jak informowało - były w nich błędy, ponadto w dwóch wypadkach zaproponowane ceny uznano za rażąco niskie. W ponownym wybrano ofertę Budimexu SA.

Na potrzeby ekspozycji będzie przebudowany magazyn przy ul. Węglowej a nowa, wybudowana część, będzie służyć za zaplecze techniczno-administracyjne. Ponadto rozebrana zostanie istniejąca bocznica kolejowa i wybudowana infrastruktura techniczna, zagospodarowany zostanie teren wokół gmachu, powstanie też parking.

Zapisany w umowie termin zakończenia inwestycji, to listopad 2019 roku. Wtedy mają być gotowe dwa budynki o łącznej powierzchni 5 tys. m kw. powierzchni użytkowej (2,2 tys. m kw. ekspozycji).

Budowę muzeum dofinansowuje resort kultury. Na razie jest to łącznie kwota 11 mln zł dotacji, ale miasto zapowiada złożenie kolejnego wniosku, na wydatki inwestycyjne planowane w przyszłym roku.

Umowa z wykonawcą została podpisana w obecności Sybiraków i ich rodzin. "Z fazy przygotowań i koncepcji, wkraczamy pełną parą w fazę wykonawczą" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Podkreślił, że jest to muzeum jedyne w Polsce o takiej idei, na które z niecierpliwością oczekują Sybiracy. Wśród osób wywiezionych na Wschód związanych z miastem wspomniał ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego żonę Karolinę oraz ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego.

"Oczekują na nie Sybiracy, ale tak naprawdę powinniśmy je budować z myślą o najmłodszych. Tych, którzy nie przeżyli i miejmy nadzieję, że właśnie dzięki takim inicjatywom, przypominaniu, że człowiek człowiekowi może zgotować taki los, tego nie przeżyją. To jest nasz obowiązek, nasze zadanie i chcemy się z tego wywiązać" - mówił Truskolaski.

Członek zarządu firmy Budimex SA Radosław Górski zapewniał, że termin budowy będzie dotrzymany, prace mają ruszyć w ciągu 2 tygodni. Mówił, że to zaszczyt dla spółki uczestniczyć w projekcie, który - jak to określił - "jest hołdem dla cierpień, jakie przeżyli Sybiracy a jednocześnie świadectwem tego, co się wydarzyło". "Obiektem, który będzie nam przypominał o tragicznej historii Polski" - mówił Górski.

Obecnie MPS ma siedzibę tymczasową w centrum miasta, w której prowadzi już działalność edukacyjną i wystawienniczą, trwają też prace nad tworzeniem kolekcji do przyszłych ekspozycji. Kilka miesięcy temu placówka dostała 6,8 mln zł unijnej dotacji na wykonanie stałej wystawy i zakup wyposażenia. Ten projekt ma być zrealizowany w latach 2018-20. W jej zbiorach jest obecnie blisko 2,7 tys. eksponatów, które będą wykorzystane do tworzenia wystaw.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

edytor: Paweł Tomczyk

rof/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL