Polska po 1989 roku

01.03.2019

Na Cmentarzu Osobowickim oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

Kilkaset osób, w tym żołnierze, uczniowie, kombatanci oraz władze państwowe uczestniczyły na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Był apel pamięci i salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej Garnizonu Wrocław.

Kilkuset wrocławian, w tym gronie żołnierze z Garnizonu Wrocław, uczniowie szkół z kilkudziesięcioma sztandarami szkolnymi, kombatanci, środowiska patriotyczne oraz władze państwowe uczestniczyły w oficjalnych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Odbyły się one na Cmentarzu Osobowickim pod pomnikiem pamięci ofiar terroru komunistycznego z lat 1945-56. Odczytano apel poległych, a ich pamięć uczczono salwą honorową.

Minister Beata Kempa podkreśliła, że żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali zabici, ale nigdy nie zostali pokonani.

„Pozostali niepokonani, bo mieli w sercu prosty przepis na bycie Polakami. To były słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. I wykrzykiwane w ostatniej chwili przed śmiercią zdanie: niech żyje Polska!„ - powiedziała Kempa.

Dodała, że niezwykle ważne jest upamiętnienie poległych oraz prawda historyczna o żołnierzach, którzy walczyli z narzuconym systemem komunistycznym.

„Dzięki tej prawdzie historycznej, która się obroniła, może dziś mówić, tym żołnierzom +cześć i chwała+. Wielu z żołnierzy wyklętych miało w swoich wyrokach zapisane, że są wrogami narodu polskiego i to ich bolało najbardziej. Teraz jesteście w sercach każdego z nas, a pamięć o was będzie trwała na zawsze” - mówiła Kempa.

Przypomniała, że jest jeszcze wiele do zrobienia m.in. w kwestii odnalezienia grobów. Podziękowała, że w tych akcjach uczestniczą młodzi wolontariusze z Dolnego Śląska.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przypomniał, że po II wojnie światowej władze komunistyczne przez wiele lat próbowały ukryć pamięć o setkach, tysiącach polskich patriotów, którzy nie godzili się na kolejną okupację ze Wschodu i podjęli walkę z bronią w ręku o wolną Polskę.

„To się nie udało. Wolna Polska upomniała się o swoich bohaterów. Upomniała się o tych, którzy do końca byli wierni Rzeczpospolitej, wierni swojej przysiędze, wierni swoim przekonaniom, że chcą żyć w Polsce wolnej, w Polsce, która ma sama o sobie stanowić. To był cel ich działania, z tego wynikał ich ogromny heroizm, który może być drogowskazem dla wielu młodych ludzi” - powiedział Hreniak.

Wojewoda podkreślił, że ofiarami terroru komunistycznego nie byli tylko żołnierze, ale też cywile „którzy do tego państwa komunistycznego ideologicznie nie pasowali”.

„Pamiętajmy o tych grupach społecznych. Pamiętajmy o księżach, którzy byli nosicielami moralności niepasującej do tamtego systemu. Cześć ich pamięci” - powiedział Hreniak.

Wieczorem w bazylice garnizonowej zostanie odprawiona msza święta za żołnierzy wyklętych. Zaplanowano tez koncert pieśni patriotycznych oraz widowisko multimedialne w Rynku.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL