Europa i świat po 1989 roku

30.03.2019

Obchody 15. rocznicy obecności Litwy w NATO

Z okazji 15. rocznicy obecności Litwy w NATO w sobotę na placu przed urzędem prezydenta w Wilnie odbyły się centralne uroczystości z udziałem władz kraju, ambasadorów oraz attache wojskowych akredytowanych na Litwie, społeczności wileńskiej i gości stolicy.

W ramach uroczystości odbywających się pod hasłem „15 lat z NATO jesteśmy bezpieczni” w asyście Kompanii Honorowej Wojska Litewskiego na maszt wciągnięto flagi Litwy i NATO, oddano też salwy honorowe. Całość uświetnił przelot polskich myśliwców F-16, które obecnie strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji NATO Air Policing.

Podczas sobotniej ceremonii prezydent Dalia Grybauskaite określiła przystąpienie Litwy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mianem „dużego wiosennego przełomu”. „Przynależność Litwy do NATO oznacza, że nasz kraj reprezentuje wartości zachodniej demokracji, które bronią prawa człowieka do wolności i pokojowego życia” - wskazała.

Minister sprawa zagranicznych Linas Linkeviczius powiedział, że członkostwo w NATO zagwarantowało Litwie „przez wieki przerzucaną z rąk jednych zaborców do drugich” samodzielność i niezależność.

Po uroczystej ceremonii odbył się koncert, a jej uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym litewskich sił zbrojnych i sił sojuszniczych.

Litwa wstąpiła do NATO 29 marca 2004 r. wspólnie z Łotwą, Estonią, Bułgarią, Rumunią, Słowenią i Słowacją.

Uroczystości rocznicowe na Litwie trwają od tygodnia. W czwartek w litewskim parlamencie w okazji 15-lecia członkostwa kraju w NATO m.in. otwarto wystawę poświęconą 20-leciu wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL