Irena Santor, Halina Laszlo, Lech Majewski, Julian Kulski, Beata Sękowska-Bruggeman, Anna Bielak i skoczkowie narciarscy otrzymali w środę nagrody TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
TVP Polonia po raz 23. nagrodziła osobowości ze świata nauki, kultury, polityki oraz sportu, które poprzez swoje osiągnięcia promują Polskę i Polaków na świecie. W tym roku, po raz pierwszy w historii tej nagrody, także widzowie mogli decydować, kto zostanie wyróżniony.
Galę uświetnił koncert w wykonaniu jazzowo-soulowej wokalistki Moniki Borzym.
Wśród nagrodzonych znalazła się polska reprezentacja skoczków narciarskich (Maciej Kot, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki), najmłodszy powstaniec warszawski, architekt, ekspert Banku Światowego i działacz na rzecz Polonii amerykańskiej Julian Kulski (nagrodę otrzymał w Waszyngtonie), nauczycielka języka polskiego w polskiej szkółce w Nowej Borowej na Ukrainie Anna Bielak, reżyser Lech Majewski, polski rzecznik w Zgromadzeniu Narodowym Węgier Halina Laszlo, pisarka, dziennikarka, działaczka polonijna w Holandii Beata Sękowska-Bruggeman. Nagrodą specjalną została uhonorowana Irena Santor.
"Dzisiaj wśród laureatów, wśród tych, którzy odebrali te statuetki są ci, którzy mieszkają już od wielu lat poza Polską i można było usłyszeć, że są dumni z tego, że są Polakami, że pamiętają o tym, że są Polakami, że zajmują się promocją Polski w tych miejscach, w których mieszkają, w których pracują" - mówił Adam Kwiatkowski. Prezydencki minister zaznaczył, że cieszy się, iż nagrodzone osoby podtrzymują polskość i wpisują się w polską wspólnotę.
W uroczystości wzięli udział m.in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, a także dyrektor TVP Polonia Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak.
Prezydencki minister Adam Kwiatkowski wręczył nagrodę oraz pogratulował sukcesów drużynie skoczków narciarskich reprezentacji Polski. W rozmowie z PAP Kwiatkowski podkreślił, że nagroda TVP Polonia jest bardzo ważna, bo pokazuje, że Polacy są jedną wspólnotą.
"To dla mnie jako dla przedstawiciela pana prezydenta Andrzeja Dudy ważna nagroda, bo wpisuje się w jego prezydenturę. Pan prezydent mówił o tym, że musimy pamiętać o tym, że jest nas więcej niż ci, którzy mieszkają tu w Polsce, że Polacy mieszkają na całym świecie i że jesteśmy po to, żeby się nawzajem wspierać" - powiedział.
"Dzisiaj wśród laureatów, wśród tych, którzy odebrali te statuetki są ci, którzy mieszkają już od wielu lat poza Polską i można było usłyszeć, że są dumni z tego, że są Polakami, że pamiętają o tym, że są Polakami, że zajmują się promocją Polski w tych miejscach, w których mieszkają, w których pracują" - dodał.
Prezydencki minister zaznaczył, że cieszy się, iż nagrodzone osoby podtrzymują polskość i wpisują się w polską wspólnotę.
"To bardzo ważne, że Polacy w tym dniu, w dniu swojego święta, w dniu 2 maja będą mogli zobaczyć i poczuć, że jesteśmy razem" - stwierdził, nawiązując do tego, że transmisja z gali wręczenia nagród zostanie wyemitowana 2 maja, w dniu Polonii i Polaków za granicą.
"Cieszę się, że osoby tak zasłużone i w świecie sztuki - pan Majewski, pani Santor - ale też w świecie sportu czy wreszcie działalności społecznej i publicznej mogły otrzymać te nagrody, to są osoby, które swoją codzienną pracą robią wiele, aby nasz kraj promować i trzeba powiedzieć za to +dziękuję+ i tego typu uroczystości są znakomitą ku temu okazją" - mówił wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.
Kwiatkowski podkreślił też, że wśród nagrodzonych jest m.in. mieszkająca od ponad 40 lat na Węgrzech Halina Laszlo, która - jak dodał - pokazuje, że można wpisać się w relacje pomiędzy Polską, a miejscem swojego zamieszkania i że "można być dumnym" z działalności na rzecz Polaków.
"Myślę, że to jest właśnie to słowo, które dzisiaj tutaj kilka razy padło, że ci Polacy, którzy mieszkają za granicą, są dumni z tego, że są Polakami, że tę polskość podtrzymują, że ich wnuki mówią po polsku i że oni wpisują się też w budowanie tych wzajemnych relacji, są ambasadorami polski za granicą" - powiedział.
"Niech to będzie też taki wzór do naśladowania, niech to będzie taki przykład dla tych, którzy mieszkają poza Polską, że warto angażować się w taką działalność, że ona przynosi efekty i że można być z tej działalności dumnym, wszystkich do tego gorąco zachęcam" - dodał prezydencki minister.
Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, który wręczył nagrodę Halinie Laszlo, w rozmowie z PAP podkreślił, że środowa uroczystość jest ważna, ponieważ pokazuje "Polakom mieszkającym za granicą jak są dla nas ważni, a Polakom mieszkającym w kraju jak wiele rodacy za granicą robią, żeby promować nasz kraj". "To jest coś, co napędza pozytywne emocje, dlatego bardzo cenne są tego typu wydarzenia" - powiedział wiceszef MSZ.
"Cieszę się, że osoby tak zasłużone i w świecie sztuki - pan Majewski, pani Santor - ale też w świecie sportu czy wreszcie działalności społecznej i publicznej mogły otrzymać te nagrody, to są osoby, które swoją codzienną pracą robią wiele, aby nasz kraj promować i trzeba powiedzieć za to +dziękuję+ i tego typu uroczystości są znakomitą ku temu okazją" - dodał.
Do tej pory nagrodę otrzymali m.in.: Krzysztof Penderecki, Wanda Wiłkomirska, Igor Mitoraj, Henryk Mikołaj Górecki, prof. Andrzej Stelmachowski, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Basia Trzetrzelewska, Robert Lewandowski, Marcin Gortat, Robert Kubica, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Zofia Boris, Aleksandra Kurzak, Agnieszka Roma Radwańska.
Symbolem nagrody "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju" jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina, autorstwa Doroty Banasik. (PAP)
mro/ eaw/