XIX wiek

16.10.2012 aktualizacja 14.07.2016

"Napoleon - Wielka Armia - Polacy" - ekspozycja w Krakowie

Napoleon na czele Wielkiej Armii. Źródło: Institut Francais. Napoleon na czele Wielkiej Armii. Źródło: Institut Francais.

Kilkadziesiąt eksponatów, w tym przechowywane dotąd w prywatnych kolekcjach pamiątki po Polakach walczących w armii Napoleona, można zobaczyć w Zamku Królewskim na Wawelu.

Wystawę "Napoleon - Wielka Armia - Polacy" otworzy w środę były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing, a publiczności zostanie ona udostępniona w czwartek.

Polacy stanowili 98 tys. z 600 tys. żołnierzy armii Napoleona Bonaparte. Jak podkreślił konsul generalny Francji w Krakowie Alexis Chahtahtinsky wystawa, choć niewielka, ma wyjątkową wartość ze względu na pokazywane na niej obiekty. „Myślę, że Napoleon i Wielka Armia należą do panteonu bohaterów polskich. Nie była to tylko armia francuska, walczyło w niej także prawie 100 tys. Polaków. Walczyli o niepodległość Polski i dla wartości, które wciąż są aktualne: wolności, sprawiedliwości i Europy tworzonej w oparciu o prawo” – mówił we wtorek Chahtahtinsky.

„Ta ekspozycja pokazuje czasy napoleońskie z perspektywy prywatnej. Prezentujemy przedmioty, które przetrwały w rodzinach potomków uczestników wydarzeń sprzed 200 lat. Mamy dokumenty, ordery i portrety” - mówił dziennikarzom dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, kurator wystawy prof. Jan Ostrowski.

Alexis Chahtahtinsky: „Myślę, że Napoleon i Wielka Armia należą do panteonu bohaterów polskich. Nie była to tylko armia francuska, walczyło w niej także prawie 100 tys. Polaków. Walczyli o niepodległość Polski i dla wartości, które wciąż są aktualne: wolności, sprawiedliwości i Europy tworzonej w oparciu o prawo”.

Na wystawie można zobaczyć m.in. medalion z popiersiem Napoleona i Marii Luizy, tabakierkę w formie kapelusza Napoleona z wizerunkiem cesarza na koniu czy kałamarz w formie sarkofagu Napoleona.

Pamiątką bezpośrednio związaną z Napoleonem jest zegar powozowy, który według tradycji był prezentem cesarza dla Marii Walewskiej.

Zwiedzający zobaczą przedmioty przypominające o wielkich bohaterach tamtej epoki – marszałku Francji, księciu Józefie Poniatowskim i o gen. Janie Henryku Dąbrowskim, a także o mniej znanych Polakach w szeregach Wielkiej Armii m.in. generałach Janie Konopce, Franciszku Czarnomskim, Janie Weyssenhoffie czy podpułkowniku Władysławie Ostrowskim.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest portret gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, pochodzący z jego domu. Na wystawie zobaczyć można także zegarek kieszonkowy, puchar oraz filiżankę, na których przedstawiona została scena śmierci księcia Józefa Poniatowskiego. Jest też zestaw porcelany, którego miał używać książę Poniatowski.

Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja przygotowana przez Wojskowe Biuro Badań Historycznych, przybliżająca najważniejsze bitwy stoczone przez Wielką Armię Napoleona.

Wystawa będzie czynna do 18 listopada. Jest ona częścią obchodów 200 – lecia Wielkiej Armii Napoleona. Z tej okazji w Krakowie odbędzie się w środę konferencja naukowa, a nazwę Wielkiej Armii Napoleona otrzyma plac u podnóża Wawelu przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Obchody 200-lecia Wielkiej Armii Napoleona organizuje Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie.(PAP)

wos/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL