II Rzeczpospolita

02.03.2019

Narodowy Bank Polski inauguruje obchody setnej rocznicy nazwy „złoty”

Zestaw złotych monet kolekcjonerskich „100 lat złotego”. Źródło: Narodowy Bank Polski Zestaw złotych monet kolekcjonerskich „100 lat złotego”. Źródło: Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski zainauguruje w sobotę obchody setnej rocznicy uchwalenia nazwy „złoty” dla waluty Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z jubileuszem w ciągu całego roku będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych i naukowych organizowanych przez bank centralny - poinformował NBP w komunikacie.

"Jestem przekonany, że stulecie uchwalenia nazwy złoty dla polskiej waluty to sprawa bliska wielu Polakom. Ogromnie zależy mi, aby jubileusz ten stał się świętem każdego z nas, obywateli Rzeczypospolitej, i abyśmy wszyscy poczuli się zaproszeni do udziału w organizowanych przez NBP specjalnych wydarzeniach rocznicowych. Wierzę również, że to święto będzie doskonałą okazją, by opowiedzieć o niezwykle ważnej roli złotego dla polskiej gospodarki, naszego rozwoju i dobrobytu" – skomentował wydarzenie prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Obchody setnej rocznicy ustalenia złotego walutą Rzeczypospolitej rozpoczną się na dziedzińcu Narodowego Banku Polskiego w sobotę 2 marca o godzinie 13. Odbędzie się wtedy rodzinny event przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie. Przygotowano atrakcje dla dzieci i całych rodzin – konkursy z nagrodami, koncert, animacje dla najmłodszych, fotoplastykon i wiele innych. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wielki 30-kilogramowy urodzinowy tort.

W Centrum Pieniądza NBP będzie można wziąć udział w specjalnych tematycznych ścieżkach edukacyjnych dotyczących historii i roli złotego.

Polska waluta - złoty pojawiła się w 1924 r., ale to 1919 r. uznaje się za rok związany z nadaniem polskiej walucie oficjalnej nazwy.

Z tej okazji, 27 lutego br. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu zestawy złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich „100 lat złotego”.(PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL