Europa i świat po 1989 roku

19.02.2018

Nie żyje Siergiej Litwinow, mistrz olimpijski w rzucie młotem z 1988 roku

W wieku 60 lat zmarł nagle Rosjanin Siergiej Litwinow, mistrz olimpijski w rzucie młotem z 1988 roku i m.in. dwukrotny mistrz świata - poinformowała w poniedziałek tamtejsza federacja lekkoatletyczna.

Z informacji opublikowanej na jej stronie wynika, że Litwinow zasłabł w czasie jazdy rowerem w okolicach Soczi. Mimo szybko podjętej próby reanimacji nie udało się go uratować. Jak dodano, według krewnych miał problemy z sercem.

Litwinow, który w styczniu skończył 60 lat, był jednym z najbardziej utytułowanych młociarzy w historii. W 1988 roku wywalczył w barwach ZSRR mistrzostwo olimpijskie w Seulu. Osiem lat wcześniej zdobył srebrny medal igrzysk w Moskwie.

Był także mistrzem świata w 1983 i 1987 roku. Do niego wciąż należy rekord olimpijski w tej konkurencji - 84,80 z Seulu.

Po zakończeniu kariery został szkoleniowcem. Trenował swojego syna - Siergieja, który w 2014 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Europy.

Agencja AFP informując o śmierci Litwinowa seniora przypomniała, że po wybuchu afery dopingowej w rosyjskim sporcie jako jeden z pierwszych krytykował on tamtejsze władze za niezdolność do zreformowania systemu antydopingowego w kraju.(PAP)

bia/ af/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL