Solidarność

07.12.2017

Nie żyje Włodzimierz Strzemiński – działacz NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej

Nie żyje Włodzimierz Strzemiński, działacz NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej. Opozycjonista z czasów PRL zmarł w wieku 66 lat w Warszawie – poinformował w czwartek Instytut Pamięci Narodowej.

Włodzimierz Strzemiński był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1977-1984 pracował w Zakładzie Socjologii Nauki na Politechnice Wrocławskiej. Od 1971 r. do 1981 r. był współpracownikiem i kolporterem „Biuletynu Dolnośląskiego”. Na Politechnice Wrocławskiej współtworzył struktury „Solidarności”.

W latach 1982 – 1989 należał do Solidarności Walczącej. W imieniu tej organizacji kontaktował się z polską emigracją, w tym z Jerzym Giedroyciem czy Józefem Czapskim. Był współzałożycielem przedstawicielstwa Solidarności Walczącej w Szwajcarii.

Jak pisze w Encyklopedii Solidarności Włodzimierz Domagalski, Strzemiński w latach 80. w skrytkach międzynarodowych pociągów systematycznie przekazywał do RFN diapozytywy i mikrofilmy wydawnictw SW, głównie pisma „Solidarność Walcząca”.

Po 1989 r. Strzemiński pracował m.in. w Polskim Radiu.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL