Auschwitz

20.08.2018

Szef niemieckiego MSZ przed wizytą w Auschwitz: podtrzymać pamięć o zbrodniach nazistów

Heiko Maas. Fot. PAP/EPA Heiko Maas. Fot. PAP/EPA

Przed poniedziałkową wizytą w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaapelował o podtrzymanie pamięci o zbrodniach narodowego socjalizmu dla przyszłych pokoleń.

"Dla mnie Auschwitz to wieczna przestroga, by na całym świecie gwarantowana była, zarówno pod względem osobistym, jak politycznym, nienaruszalna godność człowieka" - oświadczył Maas na krótko przed wylotem do Polski.

Obejmując urząd w marcu, szef niemieckiej dyplomacji mówił, że na wejście w świat polityki zdecydował się właśnie z powodu Auschwitz - przypomina agencja dpa. Teren byłego obozu Maas odwiedzi po raz pierwszy jako minister spraw zagranicznych. Będą mu towarzyszyli kandydaci na stanowiska w służbie konsularnej i dyplomatycznej, a on sam na miejscu spotka się z polską i niemiecką młodzieżą.

Podczas swojej drugiej wizyty w Polsce Maas spotka się w pobliskim klasztorze franciszkańskim ze swoim polskim odpowiednikiem, Jackiem Czaputowiczem, jednak szef polskiej dyplomacji nie będzie mu towarzyszył podczas wizyty w byłym obozie. (PAP)

akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL