Polska po 1989 roku

22.05.2018

"Niepodległa": 13 mln zł na lokalne i regionalne obchody stulecia odzyskania niepodległości

Program "Niepodległa" Program "Niepodległa"

13 mln zł wspomoże realizację 218 projektów lokalnych i regionalnych przygotowanych na 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - ogłosiło Biuro Programu "Niepodległa". Środki przeznaczone będą m.in. na festiwale, koncerty czy realizację projektów edukacyjnych.

Biuro "Niepodległej" podało, że w zakończonym naborze rywalizowało łącznie ponad 2500 projektów, których organizatorzy chcieli uczcić stulecie odzyskania niepodległości. Łącznie wnioskowano o kwotę przekraczającą 120 mln zł.

"Tak olbrzymie zaangażowanie Polaków w przygotowania uroczystości stulecia odzyskania niepodległości wymagało podjęcia działań umożliwiających zwiększenie kwoty przeznaczonej na dofinansowania, tak aby jak najwięcej instytucji mogło skorzystać ze środków przeznaczonych na obchody" – wyjaśnił dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Jak dodał, dlatego wspólnie z pełnomocnikiem rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości, wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem złożył wniosek o zwiększenie kwoty przeznaczonej na program dotacyjny "Niepodległa". "Dzięki temu, zamiast pierwotnie zakładanych 6 mln zł, możemy dofinansować projekty kwotą 13 mln zł" – podkreślił Kowalski.

O dotacje z programu "Niepodległa" mogły starać się organizacje pozarządowe oraz samorządowe instytucje kultury. Spośród wszystkich rywalizujących o dofinansowania z naboru na 2018 r. wyłoniono 218 projektów. Kwota dotacji wahała się od 8 do 150 tys. zł, przy czym średnio było to 60 tys. zł.

Środki z programu "Niepodległa" zostaną przeznaczone przede wszystkim na przygotowanie festiwali, koncertów i wystaw oraz realizację projektów edukacyjnych, wykładów i lekcji tematycznych.

"Największą liczbą przedsięwzięć, które uzyskały dofinansowania, może pochwalić się województwo mazowieckie - z 52 wnioskami. Na kolejnych miejscach znalazła się Małopolska (33 projekty), Ziemia Łódzka (23 projekty) i Śląsk (19 projektów)" - poinformował dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Dotacje na realizację zwycięskich projektów trafią do beneficjentów po podpisaniu umów z Biurem Programu "Niepodległa". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL