Europa i świat 1918-1939

30.10.2019

„Noc rozstrzelanych poetów” w Kuropatach w rocznicę represji stalinowskich

Na uroczysku Kuropaty, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich w Mińsku, odbyła się we wtorek akcja „Noc rozstrzelanych poetów”, upamiętniająca zamordowanie przez NKWD ponad 130 przedstawicieli białoruskiej inteligencji w 1937 roku.

We wtorek białoruskie środowiska niezależne obchodzą nieuznawany przez władz Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Na uroczysku w Kuropatach, na spotkaniu zorganizowanym tradycyjnie przez białoruską opozycję, zebrało się ok. 150 osób, by uczcić pamięć zamordowanych przez NKWD przedstawicieli inteligencji białoruskiej w 1937 r.

W czasie uroczystości odczytano nazwiska zamordowanych osób, a następnie zmówiono modlitwę w ich intencji. Modlono się również za wszystkie ofiary terroru stalinowskiego.

Wcześniej we wtorek pod siedzibą Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego odbyła się akcja pamięci zorganizowana przez opozycyjnego polityka Mikołę Statkiewicza, w której wzięło udział ok. 40 osób. Akcja „Łańcuch pamięci” odbyła się w Mińsku już po raz piąty.

W nocy z 29 na 30 października 1937 r. w piwnicach więzienia NKWD w Mińsku rozstrzelano ponad 130 osób – naukowców, literatów, poetów, lekarzy, działaczy społecznych i innych przedstawicieli inteligencji białoruskiej.

Na terenie lasu w Kuropatach stalinowskie NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych dołach śmierci spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy.

Co roku 29 października opozycja i środowiska niezależne organizują nieoficjalne obchody, w czasie których wspominają ofiary represji politycznych z terenów Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

„W 2007 r. powołaliśmy komitet organizacyjny i zaapelowaliśmy do władz o oficjalne uznanie tego dnia pamięci. Niestety, otrzymaliśmy odmowę. A wyjaśnienie szefa KGB było takie, że można wspominać zmarłych w czasie Dziadów (Zaduszek) i Radunicy (w prawosławny dzień modlitwy za zmarłych)” – mówił PAP historyk Ihar Kuzniecau, który zajmuje się badaniem historii represji na Białorusi.

Według szacunków różnych badaczy w latach 1917-1953 ofiarami represji politycznych na Białorusi stało się od 600 tys. do 1,6 mln ludzi.

Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ akl/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL