Nowojorska Polonia uczciła Narodowe Święto Niepodległości przypadające w roku stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i USA. Jej zasłużeni reprezentanci odebrali w konsulacie RP w Nowym Jorku odznaczenia państwowe.
O drodze do suwerenności utraconej w 1795 roku i o ojcach niepodległości, marszałku Józefie Piłsudskim i Ignacym Janie Paderewskim, mówił w okolicznościowym wystąpieniu konsul Kamil Henne. Wskazywał na ich rolę jako architektów II Rzeczpospolitej.
"Składamy też hołd wiernemu i dzielnemu narodowi polskiemu" – powiedział konsul.
Zwrócił uwagę, że uroczystość poświęcona jest także 100. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i USA. Drogę do tego utorowało uznanie Polski przez Waszyngton już w sześć dni po utworzeniu pierwszego rządu przez Paderewskiego.
Odnosząc się do obecnych czasów, Henne przypomniał o przystąpieniu Polski 11 listopada do programu bezwizowego (visa waver program). "Jak głosi znana sentencja: gdzie wola, tam i sposób. Bez gotowości na negocjacje nie byłoby to jednak możliwe. Tak więc, zawsze jest to kwestia dialogu" – ocenił konsul.
Środowa uroczystość stała się okazją do wyróżnienia zasłużonych przedstawicieli polskiej diaspory. Otrzymali oni odznaczenia nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowano ks. Andrzeja Kurowskiego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznano Aleksandrze Kazimierze Nowak. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dostał Stanisław Ryszard Radosz. Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali Janusz Stanisław Kudełko, Stanisław Hein oraz Kazimierz Szmigiel. Krzyżem Zesłańców Sybiru udekorowano siostrę Anielę Gomułkę.
Uroczystościom rocznicowym towarzyszył recital fortepianowy Jerzego Stryjniaka, który jest profesorem The New York Conservatory of Music. Debiutował w Carnegie's Hall w 1990 r. jako zwycięzca nagrody Special Presentation Award Artist.
W środę pianista wykonał m.in. Etiudę c-moll op. 10 nr 12, zwaną Rewolucyjną, oraz Etiudę a-moll op. 25 nr 11, nazywaną Eroicą, Fryderyka Chopina. Etiuda Rewolucyjna została skomponowana niedługo po upadku powstania listopadowego 1830-31. Recital obejmował też Menueta op. 14 nr 1 oraz Krakowiaka fantastycznego op. 14 nr 6 Paderewskiego, który wykorzystywał swą sławę w USA w dziele batalii o niepodległość. Jego koncerty były wielką manifestacją polskości.
"Wybrałem utwory Chopina i Paderewskiego jako najgenialniejszych polskich pianistów, najbardziej, obok Franciszka Liszta, rozpoznawalnych na świecie. Utwory obydwóch są kwintesencją patriotyzmu polskiego" – powiedział Stryjniak.
Uczestnicy rocznicowego święta obejrzeli też wystawę "Muzyczne Plakaty" prof. Zbigniewa Latały z Politechniki Krakowskiej, który poświęcił ekspozycję m.in. Chopinowi, Paderewskiemu, Stanisławowi Moniuszce i Marii Szymanowskiej. Jego twórczość łączy warsztat fotograficzny z wyrafinowanymi elementami grafiki komputerowej.
W uroczystości w Nowym Jorku wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i konsularnego. Przybył m.in. zastępca ambasadora RP przy ONZ Paweł Radomski oraz kilkunastu konsulów generalnych m.in. z Białorusi, Gruzji, Panamy, Węgier i Ukrainy.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ cyk/ kar/