Holokaust

06.09.2013 aktualizacja 14.07.2016

Nowy szef MSZ Iranu: Nigdy nie negowaliśmy Holokaustu

Iran nigdy nie negował Holokaustu, a opinie na ten temat wygłaszane przez byłego już prezydenta kraju Mahmuda Ahmadineżada odzwierciedlały jedynie jego prywatne poglądy - oświadczył nowy minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Wcześniej Zarif wysłał na Twitterze życzenia z okazji Rosz Haszana, żydowskiego Nowego Roku, amerykańskiej pisarce Christine Pelosi, która prywatnie jest córką Nancy Pelosi, przywódczyni Demokratów w amerykańskiej Izbie Reprezentantów. W reakcji na otrzymane życzenia Christine Pelosi odpisała, że Nowy Rok byłby jeszcze piękniejszy, gdyby zakończyło się negowanie Holokaustu.

Stosunki Iranu z Izraelem są napięte nie tylko przez wypowiedzi Ahmadineżada, który twierdził, że Holokaustu nie było i odmawiał państwu żydowskiemu prawa do istnienia.

"Iran nigdy tego (Holokaustu) nie negował. Człowiek, który to czynił, oddał już władzę" - napisał na Twitterze szef dyplomacji. Później wiadomość została poddana redakcji: "Człowiek, o którym mówiono, że to neguje, oddał już władzę. Szczęśliwego Nowego Roku".

Agencja dpa zauważa w piątek, że pojednawczy komunikat na Twitterze szefa irańskiej dyplomacji wpisuje się w starania rządu nowego prezydenta Hasana Rowhaniego mające na celu poprawienie stosunków Iranu z Izraelem.

Wcześniej na półoficjalnym koncie na Twitterze, założonym pod nazwiskiem Rowhaniego, pojawiły się życzenia "błogosławionego Nowego Roku dla wszystkich Żydów".

Stosunki Iranu z Izraelem są napięte nie tylko przez wypowiedzi Ahmadineżada, który twierdził, że Holokaustu nie było i odmawiał państwu żydowskiemu prawa do istnienia, ale także z powodu kontrowersyjnego programu atomowego Iranu. Władze w Teheranie utrzymują, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie pokojowy - wbrew zarzutom Izraela i państw Zachodu, według których Iran dąży do pozyskania broni atomowej.

Rosz Haszana zgodnie z żydowskim kalendarzem rozpoczął się 4 września o zachodzie słońca i potrwa do zachodu słońca 6 września. Święto upamiętnia stworzenie świata, od którego zgodnie z kalendarzem żydowskim minęły 5774 lata. (PAP)

akl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL