II Rzeczpospolita

26.01.2018

W Lublinie obchody 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety

Konferencja prasowa w Lublinie w ramach obchodów 100. rocznicy wywalczenia przez Polki praw wyborczych dla kobiet. Fot. PAP/W. Pacewicz Konferencja prasowa w Lublinie w ramach obchodów 100. rocznicy wywalczenia przez Polki praw wyborczych dla kobiet. Fot. PAP/W. Pacewicz

Konferencje, wystawy, spotkania poświęcone roli kobiet w życiu społecznym i politycznym planują organizować w Lublinie przez cały obecny rok członkinie Inicjatywy 100-lecie Głosu Polek. Chcą tak uczcić setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

Inicjatywa ma włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Chcemy pokazać, że kobiety mają zasługi i osiągnięcia w każdej dziedzinie” – powiedziała w piątek na konferencji prasowej Justyna Syroka, regionalna pełnomocniczka Kongresu Kobiet.

„Rok 2018 jest szczególny. 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Polki po raz pierwszy uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Możliwość kandydowania i oddania głosu sprawiła, że Polki stały się pełnoprawnymi i pełnowymiarowymi obywatelkami” – dodała Syroka.

Uczestniczki konferencji, ubrane w stroje z epoki przypomniały okoliczności uzyskania przez kobiety praw wyborczych i sylwetki pierwszych posłanek.

W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze na mocy dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, z 28 listopada 1918 r. W wyborach do Sejmu Ustawodawczego 26 stycznia 1919 r. posłankami zostały: startująca w Lublinie Irena Kosmowska z PSL Wyzwolenie, reprezentująca endecję Gabriela Balicka, socjaldemokratka Zofia Moraczewska, działaczka ludowa, założycielka szkół wiejskich, Jadwiga Dziubińska oraz działaczka ruchu spółdzielczego Maria Moczydłowska z Narodowego Zjednoczenia Ludowego.

Później, w wyborach uzupełniających do Sejmu Ustawodawczego, wybrane zostały jeszcze: nauczycielka startująca z listy Narodowej Partii Robotniczej Anna Piasecka, Franciszka Wilczkowiakowa, także z Narodowej Partii Robotniczej oraz Zofia Sokolnicka działaczka oświatowa z Narodowej Demokracji.

Uczestniczki konferencji zapowiedziały zorganizowanie licznych wydarzeń, które mają przypomnieć osiągnięcia kobiet w minionym stuleciu oraz być okazją do dyskusji o ich obecnych problemach. Mają się odbywać m.in. cykliczne mityngi polityczne, salon kobiet, spacery historyczne.

Członkinie Inicjatywy rozdały dziennikarzom kopie listu otwartego do władz samorządowych Lublina, w którym wzywają do upamiętnienia kobiet zasłużonych dla miasta. Napisały w nim, że tylko niespełna 5 proc. lubelskich ulic poświęcone jest wybitnym kobietom, a aż 80 proc. – mężczyznom. Rozdały też listę zawierająca nazwiska stu mieszkanek Lublina zasługujących na upamiętnienie. „Pokażmy mieszkańcom, a także mieszkankom Lublina jak wiele wspaniałych lublinianek tworzyło naszą historię” – napisały w liście.

Inicjatywę 100-lecie Głosu Polek utworzona została przez przedstawicieli różnych organizacji, m.in. partii Nowoczesna i Razem, Stowarzyszenia Homo Faber, Fundacji HerStory, Kongresu Kobiet i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL