Holokaust

11.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Obchody 70. rocznicy wyzwolenia KL Buchenwald

Uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Fot. PAP/EPA Uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald. Fot. PAP/EPA

Ponad 80 ocalonych z Buchenwaldu uczciło w sobotę na terenie tego dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego 70. rocznicę jego wyzwolenia. W uroczystościach, poza ocalonymi, wzięli udział amerykańscy weterani i przedstawiciele pobliskiego miasta Weimar.

Rzeczniczka fundacji miejsca pamięci Buchenwald powiedziała, że minutę ciszy wyznaczono na godz. 15.15, która - jak wyjaśniła - odpowiada godzinie wyzwolenia.

KL Buchenwald w Turyngii funkcjonował od 1937 do 1945 roku. Do końca wojny przeszło przez niego około 238 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci z wielu państw Europy, w tym także Polacy. Liczbę ofiar szacuje się na 56 tysięcy ludzi, którzy zginęli w wyniku represji, eksperymentów medycznych oraz chorób i zimna.

Napis na bramie obozu brzmiał "Jedem das Seine", czyli "każdemu, co mu się należy".

11 kwietnia 1945 roku w obozie wybuchło powstanie uzbrojonych więźniów. Kilka godzin później wkroczyły amerykańskie oddziały, wyzwalając 21 tys. ludzi. (PAP)

ksaj/ ap/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL