Inne

11.11.2011 aktualizacja 14.07.2016

Obchody Święta Niepodległości Polski na Litwie

Z okazji Święta Niepodległości Polski w piątek w Wilnie przedstawiciele polskiej ambasady, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych złożyli kwiaty na cmentarzu na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce. W uroczystym apelu na Rossie udział wzięło ponad tysiąc wilnian i gości litewskiej stolicy. Tym razem wyjątkowo dużo było młodzieży szkolnej z flagami polskimi i litewskimi. W uroczystości na Rossie udział wzięło też około 300 uczestników tegorocznej, 17 już sztafety niepodległości.

Tradycyjnie uczniowie szkół polskich na Litwie, studenci, harcerze, a także goście z Polski, m.in. uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, wystartowali w sztafecie o godz. 5.30 w Zułowie, gdzie urodził się marszałek Piłsudski. Po drodze modlili się w kościele w Powiewiórce, gdzie marszałek był chrzczony, a w południe, po pokonaniu 67 kilometrów, dotarli na Rossę.

Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie złożyli kwiaty w Zułowie, w miejscu gdzie stał dwór Piłsudskich. Teraz rośnie tu dąb posadzony w 1937 roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego i marszałkową Aleksandrę Piłsudską.

Przed kilkoma laty obok dębu został odsłonięty kamień, tym samym Związek Polaków na Litwie rozpoczął odbudowę kompozycji pomnikowej, przygotowanej - według projektu architekta Romualda Gutta - w 1937 roku.

Święto Niepodległości Polski w piątek jest obchodzone w wielu innych miejscowościach Wileńszczyzny. Przy grobach polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920 odbywają się apele pamięci, akademie, koncerty, rajdy rowerowe.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL