Polska po 1989 roku

12.11.2019

Obchody Święta Niepodległości w Ambasadzie RP w Londynie

Uroczyste przyjęcie w Ambasadzie RP w Londynie w poniedziałek wieczorem zwieńczyło organizowane przez tę placówkę oraz polskie konsulaty na terenie Wielkiej Brytanii obchody Święta Niepodległości.

"11 listopada to dla Polaków szczególny dzień, skłaniający do refleksji i przypominający, że niepodległość, którą dziś możemy się cieszyć, została okupiona walką i cierpieniem wielu pokoleń Polaków" - powiedział podczas uroczystości ambasador Arkady Rzegocki. 

Przypomniał, że w tym roku przypada kilka okrągłych rocznic - 80 lat od wybuchu II wojny światowej, 30 lat od upadku komunizmu, 20 lat od wejścia do NATO i 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Podkreślił ogromy postęp cywilizacyjny, którego Polska dokonała przez ostatnie trzy dekady i z którego może być dumna. Zarazem apelował, by codzienne spory i różnie zdań, które w demokracji są normalną rzeczą, nie przesłaniały szerszej perspektywy, czyli wspomnianych osiągnięć minionych 30 lat.

"(11 listopada) to jest świetny moment, by świętować, by chodzić z podniesionym czołem i cieszyć się również z tego, że ten wielki sukces Polski jest także coraz lepiej dostrzegany tutaj w Wielkiej Brytanii, że nasze bliskie relacje to także jest wynik tego wielkiego skoku cywilizacyjnego, który jest naszym udziałem od 1989 r" - podkreślił.

Ambasador Rzegocki mówił także, iż w przyszłym roku będą miały miejsce trzy wydarzenia, które świetnie nadają się do promowania Polski na świecie, w tym także w Wielkiej Brytanii. Są to setna rocznica wojny polsko-sowieckiej i bitwy warszawskiej, 80. rocznica bitwy o Wielką Brytanię, w której polscy lotnicy odegrali istotną rolę oraz 18. edycja Konkursu Chopinowskiego, jednego z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.

Na przyjęcie w ambasadzie zaproszone zostało całe spektrum środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii - od weteranów II wojny światowej mieszkających w tym kraju od jej zakończenia po działaczy polskich organizacji studenckich, którzy dopiero przybyli tu przed kilkoma miesiącami. 

Wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie przez ambasadora aktu mianowania na porucznika Eugeniuszowi Niedzielskiemu, żołnierzowi 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. 

Podczas przyjęcia odbył się także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów z zespołu Scena Polska.UK - jedynego profesjonalnego polskiego teatru działającego na emigracji.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/   jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL