Auschwitz

02.01.2013 aktualizacja 14.07.2016

Obraz Haliny Ołomuckiej symbolem rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Halina Ołomucka "Wyzwolenie". Fot. auschwitz.org.pl Halina Ołomucka "Wyzwolenie". Fot. auschwitz.org.pl

Wizualnym symbolem uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia, będzie obraz byłej więźniarki, polskiej Żydówki Haliny Ołomuckiej zatytułowany „Wyzwolenie” – poinformowało w środę Muzeum Auschwitz.

„Obraz ten unaocznia z jednej strony radość z końca obozowej gehenny, a zarazem niewyobrażalne piętno obozowych doświadczeń i przeżyć, które oswobodzeni będą musieli dźwigać aż do końca swoich dni” – powiedział dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński.

Obraz, który znajduje się w zbiorach, Muzeum Auschwitz ma wymiary 28,5 cm na 24,5 cm. Artystka namalowała go pastelami na kartonie. Przedstawia śmiejącą się postać.

W uroczystościach rocznicowych wezmą udział byli więźniowie obozu, a także przedstawiciele władz Polski i Rosji oraz duchowni. Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum poinformował, że obchody rozpoczną się w południe 27 stycznia na terenie byłego obozu Auschwitz I. Główna ceremonia upamiętniająca ofiary odbędzie się byłym obozie Auschwitz II-Birkenau w godzinach 15.00-15.30.

Podczas uroczystości otwarta zostanie także nowa, stała wystawa rosyjska, którą przygotowało Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Moskwie. Od 2003 roku ekspozycja była nieczynna. Wówczas Rosja postanowiła zmienić - otwartą jeszcze w 1961 roku - wystawę. Gotowa była w 2005 roku, ale nie została otwarta z powodu kontrowersji jakie wzbudziła narodowość ofiar z Polski, a także krajów bałtyckich oraz części Rumunii, zaanektowanych przez ZSRR na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. W rosyjskim scenariuszu zostali uznani za obywateli radzieckich.

W lipcu 2012 roku, po kilku latach rozmów i ustaleń, został przyjęty przez strony polską i rosyjską nowy scenariusz. „Pozwoliło to przezwyciężyć impas, który istniał od 2005 r., kiedy z przyczyn historycznych, nie doszło do otwarcia poprzedniej wersji wystawy przygotowanej przez inną rosyjską instytucję” – powiedział Cywiński. Obecnie już na początku wystawy będą ukazane mapy Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej w granicach z sierpnia 1939, a także początku czerwca 1941 roku.

Stałe wystawy narodowe na terenie Muzeum powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są m.in. wystawy: belgijska, francuska, polska, węgierska, romska, poświęcona Żydom słowackim i więźniom z Czech. Trwa wymiana ekspozycji żydowskiej, która otwarta zostanie jeszcze w tym roku.

Halina Ołomucka z domu Olszewska urodziła się w 1921 roku w Warszawie. Maluje od dzieciństwa. Miała 18 lat, gdy wraz z rodziną została zamknięta w getcie warszawskim. W nim zmarł jej ojciec. Matkę po raz ostatni widziała w maju 1943 roku ma Umschlagplatz, skąd Żydzi wywożeni byli do obozów, a brata jeszcze przed transportem. Nie przeżyli wojny. Halina została deportowana do obozu na Majdanku. Później była także więźniarką Auschwitz I (numer obozowy 48652), Auschwitz II-Birkenau, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe. Wolności doczekała 2 maja 1945 roku. Po wojnie powróciła do Warszawy. Studiowała malarstwo w Łodzi. W 1957 roku wyjechała z mężem i córką do Paryża, a w 1972 roku zamieszkała w Izraelu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Niemiecki obóz Auschwitz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60 Armii I Frontu Ukraińskiego. Wolności doczekało w Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i podobozie Monowitz około 7 tysięcy więźniów. W walkach zginęło 231 żołnierzy sowieckich.

W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Patronat nad tegorocznymi uroczystościami rocznicowymi objął prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)

szf/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL