Przedstawienie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN polskim i zagranicznym środowiskom akademickim oraz omówienie stanu wiedzy na temat historii Żydów na ziemiach polskich to tematy międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w siedzibie muzeum.
Konferencja, która trwać będzie od 11 do 14 maja, ma charakter międzynarodowy. Została zorganizowana z okazji otwarcia wystawy stałej. "Pół roku, jakie dzieli nas od otwarcia wystawy stałej, to już odpowiedni czas aby, dokonać pewnego podsumowania - powiedziała PAP Hanna Węgrzynek, z komitetu organizacyjnego konferencji. - Chodzi o to, aby zorientować się, jak odbierają tę wystawę historycy, muzealnicy. Zależy nam na szerokiej dyskusji środowisk naukowych. Myślę, że ona jest bardzo potrzebna" - dodała.
Otwarcie muzeum i wystawy to były ważne wydarzenia. "Mamy bardzo dużo zwiedzających. Można to uznać za pełny sukces, ale chcielibyśmy wysłuchać opinii środowiska historyków, opinii polskich i zagranicznych specjalistów. I taka jest główna idea naszej konferencji - powiedziała Węgrzynek. - Drugą, równie ważną ideą tego spotkania będzie podsumowanie osiągnięć ostatnich trzech dekad w zakresie badań nad historią i kulturą Żydów polskich, i co - najważniejsze - zaznaczyła - identyfikacja białych plam i wciąż istniejących luk w historiografii".
Wystawa stała była tworzona była przez wiele lat przez zespół wybitnych naukowców z Polski i innych krajów pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett z New York University i z udziałem m.in. prof. Antony’ego Polonsky’ego i prof. Marcina Wodzińskiego jako głównych historyków.
Podczas konferencji poszczególne galerie wystawy stałej zostaną zaprezentowane przez ich autorów, opiekunów naukowych, a następnie będą komentowane przez najsłynniejszych znawców tematyki polsko-żydowskiej z całego świata.
Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN była tworzona była przez wiele lat przez zespół wybitnych naukowców z Polski i innych krajów pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett z New York University i z udziałem m.in. prof. Antony’ego Polonsky’ego i prof. Marcina Wodzińskiego jako głównych historyków.
Galerię przedstawiającą dzieje Żydów polskich w okresie średniowiecza przedstawi prof. Hanna Zaremska, a komentować będą najwybitniejsi znawcy tej epoki: Kenneth Stowe z Uniwersytetu Haify w Izraelu i Adam Kaźmierczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Będzie to zatem spojrzenie zewnętrzne - uczonego z zagranicy i naszego znawcy epoki" - powiedziała dr Węgrzynek.
"Po każdej prezentacji galerii mamy dwóch lub trzech komentatorów - tak jest np. w przypadku dyskusji wokół Galerii XIX wieku. - zaznaczyła. - Narrację historyczną tej galerii przedstawi prof. Marcin Wodziński, jej opiekun naukowy, a w gronie komentatorów znajdą się trzy osoby: Tomasz Kizwalter, który jest wybitnym znawcą historii XIX wieku; ponadto wypowiedzą się David Assaf z Uniwersytetu w Tel Avivie i Shulamit Magnus ze Stanów Zjednoczonych z Oberlin College w Ohio" - zapowiada dr Węgrzynek.
Drugim nurtem czterodniowej konferencji będzie dyskusja nad białymi plamami w dziejach Żydów polskich. Jak przypomniała dr Węgrzynek, trzydzieści lat temu, w 1984 r. w Oxfordzie odbyła się konferencja dotycząca dziejów Żydów polskich. Miało to być kameralne spotkanie a przerodziło się w dużą, ważną sesję naukową. Niestety z niewielkim udziałem uczonych z Polski, bo ówczesne PRL-owskie władze tematykę tę zupełnie pomijały, a w środowiskach naukowych było zaledwie kilkanaście osób które zajmowały się tymi zagadnieniami" - tłumaczyła dr Węgrzynek.
Dwa lata później w 1986 r. odbyła się konferencja w Krakowie poświęcona autonomii Żydów polskich. Wówczas przypieczętowano decyzję o edycji w języku angielskim rocznika poświęconego dziejom Żydów polskich. "Polin" redagowany przez prof. Antony’ego Polonsky’ego ukazuje się do dzisiaj. W 1990 r. powstało Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów dzięki wsparciu finansowemu urodzonego w Warszawie, a mieszkającego obecnie w Izraelu Jacka Fliderbauma. Pracami Centrum przez wiele lat kierował prof. Jerzy Tomaszewski. W ten sposób tematyka stawała się coraz bardziej obecna w pracach i badaniach polskich historyków. "A nasza sesja - powiedziała dr Węgrzynek - ma być formą podsumowania tych 30 lat, licząc od konferencji w Oxfordzie, prac związanych z obszarem badań dziejów Żydów polskich".
Dyskusja będzie także dotyczyła sposobu, w jaki Muzeum POLIN i Żydowski Instytut Historyczny mogą wspierać badania i upowszechniać ich wyniki wśród szerszej publiczności, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. "Jest to ważne, ponieważ tematyka dziejów Żydów polskich, w naszym kraju jest budzi duże duże zainteresowanie - powiedziała dr Węgrzynek. - Niestety historia Żydów polskich jest marginalizowana i na dużych konferencjach nie poświęca się jej zbyt wiele uwagi, natomiast coraz więcej miejsca poświęca się na przykład diasporze amerykańskiej".
Jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji będzie prezentacja książki "Warszawa, żydowska metropolia. Eseje dedykowane profesorowi Antony'emu Polonsky'emu w 75. rocznicę urodzin" ("Warsaw. The Jewish Metropolis: Essays in Honor of the 75th Birthday of Professor Antony Polonsky"). Praca na temat dziejów Warszawy, licząca 600 stron na razie ukazała się tylko w języku angielskim.
Komitet organizacyjny konferencji tworzą: prof. Anthony Polonsky z Brandeis University w USA, reprezentujący również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dr Hanna Węgrzynek z Muzeum POLIN, prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
Wstęp na konferencję, która będzie się odbywała i po polsku, i po angielsku, jest wolny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. (PAP)
abe/