Europa i świat po 1989 roku

14.10.2018

Od poniedziałku wicepremier Piotr Gliński z dwudniową wizytą w Pradze

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński udaje się w poniedziałek z dwudniową wizytą do stolicy Czech - Pragi. W jej trakcie m.in. otworzy plenerową wystawę poświęconą odradzaniu się Europy po I wojnie światowej i spotka się z wiceminister kultury Czech Petrą Smolikową.

Szef MKiDN wizytę w Czechach rozpocznie od otwarcia plenerowej wystawy pt. "Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-23" poświęconej odradzaniu się Europy po I wojnie światowej. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (European Network Remembrance and Solidarity - ENRS) we współpracy z historykami z kilkunastu krajów, stanowi "próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej" - podał resort.

"Ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów – oraz indywidualne wspomnienia z tamtego okresu złożą się na opowieść o nowym początku regionu. Wystawa pokaże zarówno niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918-23 w Europie, jak również ich wpływ na aktualne relacje międzynarodowe oraz współczesną politykę pamięci w różnych krajach" - podkreśla ministerstwo.

Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza wystawy poinformowała, że wystawa przywołuje "ważne wydarzenia sprzed 100 lat, uzmysławiając nam, dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej".

"Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci" - dodał prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w ENRS.

MKiDN podało, że "wystawa będzie miała formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją". Wykorzystane zostaną dźwięki i filmy z epoki. Teksty i materiały wizualne znajdować się będą zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach.

"Wystawa opowiada historię tworzenia się nowego ładu politycznego. Poprzez użycie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów – sztywnej stali i jasnego, lekkiego materiału – chcemy pokazać zderzenie tego, co stare z tym, co nowe" - wyjaśnił Andrzej Jaworski ze studia JAZ + Architekci odpowiedzialnego za projekt ekspozycji.

Po otwarciu wystawy wicepremier Gliński odbędzie spotkanie bilateralne z wiceminister kultury Czech Petrą Smolikową.

Wieczorem polski minister kultury wygłosi przemówienie wprowadzające w debatę pt. "Po Wielkiej Wojnie: pamięć Europy 1918-23" w Bibliotece Vaclava Havla, która jest jej współorganizatorem.

O próbie syntezy pamięci narodowych i poszukiwaniach wspólnej ponadnarodowej narracji i trudnych narodzinach Nowej Europy dyskutować będą: prof. Attila Pok (Węgry), prof. Jan Rydel (Polska), dr Oldrich Tuma (Czechy), prof. Rasa Balockaite (Litwa). Debatę poprowadzi dyrektor Biblioteki Vaclava Havla Michael Żantovsky.

Głównym partnerem prezentacji wystawy w Czechach jest Instytut Polski w Pradze. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Organizator to Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, www.enrs.eu

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Austrii, Czech i Łotwy.

We wtorek wicepremier Gliński będzie zwiedzał wystawę na Zamku Praskim – z okazji 100-lecia Czechosłowacji ("Doteky statnosti"). (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL