Wystawy, spektakle, koncert muzyczny, pokazy filmów i wykłady znalazły się w programie obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które w sobotę rozpoczną się w Łodzi.
Sobotnie, uroczyste otwarcie "IV Dni Pamięci" odbędzie się w Teatrze im. Stefana Jaracza i połączone zostanie z konferencją prasową z udziałem organizatorów i gości. Po jej zakończeniu zaplanowano panel dyskusyjny połączony z prezentacją multimedialną "Encyklopedia Łódzkiego Getta, rok 1944", który poprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.
Późnym popołudniem na Małej Scenie Teatru odbędzie się specjalny pokaz filmu dokumentalnego "Portrecista" w reż. Ireneusza Dobrowolskiego. Film opowiada historię Wilhelma Brasse - przedwojennego fotografa-portrecisty, który II wojnę światową przeżył w Auschwitz, dokumentując życie obozu na potrzeby SS - od jego powstania do ewakuacji. Fotografował pracę więźniów, prywatne spotkania oficerów SS z ich rodzinami, doświadczenia medyczne, a przede wszystkim robił policyjne portrety więźniów do kartotek.
Wieczorem organizatorzy zapraszają na spektakl "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie” specjalnie przygotowany przez aktorów "Jaracza" na Dni Pamięci. Usłyszeć będzie można m.in. "Oczy tej małej" Agnieszki Osieckiej, "Czerwonym blaskiem otoczona" z repertuaru Ewy Demarczyk czy "Meshuge" z repertuaru Edyty Geppert.
W niedzielę w Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się prelekcja i pokaz filmu o Janie Karskim, legendarnym emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego, człowieku, który "chciał zatrzymać Holokaust". W tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. Na początku grudnia 2013 roku Sejm postanowił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego.
W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się gabinet Karskiego, który powstał w 1999 roku. Można tam znaleźć jego rodzinne fotografie, korespondencję, dyplomy przyznawane przez prestiżowe uczelnie, medale, obrazy, publikacje, rzeczy osobiste oraz odznaczenia, w tym Order Orła Białego, Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a także Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany przez prezydenta USA Baracka Obamę.
Tego samego dnia, ale w Teatrze im. Stefana Jaracza zaprezentowana zostanie sztuka "Cyjanek o piątej", którą wyreżyserował Andrzej Ferenc. Spektakl przygotowany przez Teatr Collegium Nobilium w Warszawie, oparty jest na motywach noweli "Mur między nami" Teci Werbowskiej i opowiada historię dwóch kobiet, które dzieli różnica pokolenia.
Również w niedzielę widzowie będą mieli okazję zobaczyć raz jeszcze przedstawienie "Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie".
Na poniedziałek - w ramach Dni Pamięci - zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów na byłej stacji kolejowej Radegast, skąd w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, a później deportowano ich do obozów zagłady.
W "Jaraczu" Artur Tanikowski z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie opowiadać będzie wystawie głównej prezentowanej w tym muzeum. Z kolei w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się debata "Auschwitz jako symbol – żydowska trauma a polska pamięć", a w Muzeum Miasta Łodzi koncert piosenek żydowskich prezentowanych po polsku i hebrajsku "Li-La-Lo – między Warszawą a Tel Awiwem" w wykonaniu Olgi Mieleszczuk z zespołem.
IV Dniom Pamięci towarzyszyć będzie wystawa "Synagogi i cmentarze południowo-wschodniej Polski" przygotowana przez Żydowski Instytut Historyczny. Autorami fotografii są niemiecki pastor Gunter Kuhn i jego żona Gerda. Wystawa pokazuje efekty ich kilkuletnich poszukiwań śladów kultury żydowskiej na terenach południowo-wschodniej Polski. Przybliża symboliczne zdobnictwo sztuki żydowskiej i tradycyjne formy architektury synagogalnej. Zdjęcia były prezentowane w Niemczech, m.in. w Monachium. Ekspozycja prezentowana będzie w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Organizatorem Dni Pamięci w Łodzi są: Towarzystwo Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatr im. Jaracza oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został w 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. (PAP)
jaw/ as/