Kampania 1939

13.09.2014 aktualizacja 14.07.2016

Odsłonięcie Złotego Ułana - pomnika w Kałuszynie ku czci polskiej kawalerii

Pomnik Złotego Ułana w Kałuszynie. Fot. PAP/P. Piątkowski Pomnik Złotego Ułana w Kałuszynie. Fot. PAP/P. Piątkowski

Złoty Ułan - pomnik z pozłacanego brązu ku czci polskiej kawalerii - zostanie odsłonięty w sobotę w Kałuszynie pod Siedlcami. Monument upamiętni rotmistrza Andrzeja Żylińskiego i wszystkich ułanów walczących w drugiej wojnie światowej.

Uroczyste odsłonięcie pomnika wiąże się z 75. rocznicą bitwy pod Kałuszynem, jednej z bitew wojny obronnej Polski w 1939 r. Rotmistrz Żyliński dowodził nocną szarżą 4 szwadronu 11 Pułku Ułanów, która rozpoczęła bitwę. Do walki włączyła się 1 Dywizja Piechoty Legionów, która pokonała pułk piechoty niemieckiej, wyzwalając miasto i jego mieszkańców.

Inicjatorem i fundatorem pomnika jest Jan Żyliński, syn rotmistrza Andrzeja Żylińskiego, który 12 września 1939 r. dowodząc szarżą 4 szwadronu 11 Pułku Ułanów rozpoczął bitwę pod Kałuszynem. "Złoty Ułan jest pomnikiem ku czci mojego ojca i wszystkich polskich ułanów walczących podczas II wojny światowej. Wybudowałem go, żeby przypomnieć Polakom jak odważna i mocna może być Polska" - powiedział Żyliński. W jego ocenie, polska kawaleria jest symbolem odwagi, wyobraźni, zdecydowania i energii.

Inicjatorem i fundatorem pomnika jest Jan Żyliński, syn rotmistrza Andrzeja Żylińskiego, który 12 września 1939 r. dowodząc szarżą 4 szwadronu 11 Pułku Ułanów rozpoczął bitwę pod Kałuszynem.

Pomnik, który ma osiem metrów wysokości i waży 30 ton, wykonany jest z pozłacanego brązu i osadzony na cokole z czerwonego granitu. Przedstawia ułana na koniu z wzniesioną do góry szablą będącą sygnałem do walki. Monument, który będzie zlokalizowany w Kałuszynie w pobliżu trasy Warszawa - Terespol, ma pomóc w odkłamywaniu historii - mitu o szarżach polskich ułanów na niemieckie czołgi.

Ceremonia odsłonięcia pomnika odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. "W roku 75-lecia wybuchu II wojny światowej inicjatywa ta z pewnością przyczyni się do upowszechniania wiedzy o szczytnych tradycjach polskiej kawalerii i jej znaczącej roli w wojnie z Niemcami w 1939 r." - zaznacza minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki. Uroczystość poprzedzi msza święta ku czci żołnierzy kawalerii polskiej i rtm. Andrzeja Żylińskiego, a po odsłonięciu pomnika odbędzie się inscenizacja szarży ułanów.

Uroczystości mają być kontynuowane w niedzielę w Warszawie, gdzie na Hipodromie w Parku Łazienkowskim planowany jest pokaz umiejętności kawalerii.

Kawaleria polska to oddziały konne, które w okresie II Rzeczypospolitej były jednym z głównych i cieszącym się największą estymą rodzajów broni. W obronie Polski w 1939 roku brało udział 11 samodzielnych brygad kawalerii. Konie wykorzystywane były do przemarszów, ułani i strzelcy konni walczyli jak żołnierze piechoty. Nigdy nie było szarż kawalerii polskiej na czołgi, jak głosiła niemiecka nazistowska i komunistyczna propaganda. O sile kawalerii polskiej decydowały morale, dyscyplina, poziom wyszkolenia i jakość dowodzenia. (PAP)

nno/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL