Polacy na frontach II wojny światowej

28.10.2019 aktualizacja 29.10.2019

Odsłonięto instalację upamiętniającą wyzwolenie Bredy przez armię gen. Maczka

Odsłonięcie instalacji wrocławskiego artysty Tomasza Tomaszewskiego, upamiętniającej wyzwolenie Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka w 1944 r. w Bredzie. Fot. PAP/M. Kulczyński Odsłonięcie instalacji wrocławskiego artysty Tomasza Tomaszewskiego, upamiętniającej wyzwolenie Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka w 1944 r. w Bredzie. Fot. PAP/M. Kulczyński

Instalację upamiętniającą wyzwolenie Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka w 1944 r. odsłonięto w poniedziałek w centrum tego miasta. Projekt instalacji wykonał wrocławski artysta Tomasz Tomaszewski.

W uroczystości uczestniczyła wrocławska delegacja z prezydentem stolicy Dolnego Śląska Jackiem Sutrykiem. Dzieło powstało w wyniku wspólnej inicjatywy władze Bredy i Wrocławia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia tego miasta przez przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Wrocław jest miastem partnerskim Bredy.

CZYTAJ TAKŻE

Instalacja na skwerze w centrum Bredy przedstawia fragment terenu ogrodzony murem. Wewnątrz znajduje się ścieżka, na której odciśnięte są ślady gąsienic czołgu lub wozu pancernego. Widz ma wrażenie, że ślady zanikają na ścieżce.

„One fizyczne zanikają, tak jak zanikają wszelkie ślady fizyczne, jeśli się nimi nie opiekujemy. To dotyczy też ludzkiej pamięci” - powiedział dziennikarzom autor instalacji Tomasz Tomaszewski.

„One fizyczne zanikają, tak jak zanikają wszelkie ślady fizyczne, jeśli się nimi nie opiekujemy. To dotyczy też ludzkiej pamięci” - powiedział dziennikarzom autor instalacji Tomasz Tomaszewski.

Projekt Tomaszewskiego został wybrany w zeszły roku przez komisję konkursową złożoną z przedstawicieli Wrocławia i Bredy.

Na uroczystości odsłonięcia instalacji był obecny syn generała Maczka, Andrzej Maczek. Podkreślił on, że to dla niego „piękny dzień”. „To z jednej strony szalenie szczęśliwy dzień, z drugiej smutny, bo stoję przy grobie ojca” - powiedział. Dodał, że jego ojciec jest bohaterem w Holandii, w Polsce i na świecie. „Po wojnie ojciec mówił, że żadna praca nie hańbi i pracował jako barman, bo niestety ówczesne władze polskie odebrały mu obywatelstwo i nie dostał pensji i emerytury” - mówił.

Z Bredy: Piotr Doczekalski (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL