Epoka nowożytna

10.05.2017

Olsztyn: Nagroda im. Ignacego Krasickiego dla Stanisława Achremczyka

Prof. Stanisław Achremczyk. Fot. PAP/M. Kaczyńska Prof. Stanisław Achremczyk. Fot. PAP/M. Kaczyńska

Historyk, pisarz i publicysta prof. Stanisław Achremczyk został laureatem tegorocznej 29. edycji nagrody im. biskupa Ignacego Krasickiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w środę na zamku w Olsztynie.

Kapituła przyznała nagrodę prof. Achremczykowi za całokształt historycznej pracy naukowej oraz popularyzację dziejów Warmii i Mazur, w tym najnowszą książkę pt. "Ignacy Krasicki - nie tylko literat". Laureat otrzymał pamiątkowy medal, na którego awersie umieszczony jest wizerunek biskupa i hasło "Godzien Kraj Kochania".

Prof. Achremczyk jest wykładowcą akademickim, badaczem dziejów nowożytnych Rzeczypospolitej - jej samorządu terytorialnego, życia politycznego i kulturalnego, a zwłaszcza losów dawnych Prus Królewskich i Warmii.

Jego najnowsza książka koncentruje się na działalności politycznej, administracyjnej i duszpasterskiej Krasickiego, który kierował diecezją warmińską w latach 1766-1795.

Monografia ta ukazuje Krasickiego nie tylko jako "księcia poetów polskich", ale przede wszystkim jako dobrego biskupa, administratora i przyzwoitego polityka, potrafiącego mieć własne zdanie. Jednocześnie "pod maską uśmiechniętego człowieka przedstawia jego życiowy dramat", jakim była utrata przez Polskę niepodległości.

Nagroda im. bp. Krasickiego przyznawana jest od 1989 r. za całokształt działań twórczych i artystycznych związanych z Warmią i Mazurami. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in.: założycielka tygodnika "Die Zeit" hrabina Marion Doenhoff, pisarka Kira Gałczyńska, socjolog prof. Andrzej Sakson, olsztyński historyk Andrzej Wakar, rzeźbiarz Bolesław Marschall i kompozytor Jerzy Satanowski.(PAP)

mbo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL