Polska po 1989 roku

18.10.2018

MKiDN: nie wpłynęło zaproszenie na wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wpłynęło żadne zaproszenie na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - oświadczył resort. Do MKiDN nie dotarł ani list z zaproszeniem, ani wiadomość e-mailowa - dodano.

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod trwającą już budowę Muzeum Pamięci Sybiru odbyło się w poniedziałek. Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk poinformowała w środę PAP, że zaproszenie do ministra kultury zostało skierowane. Ponadto - jak zaznaczyła - na uroczystość były przygotowane dwie wersje aktu, jedna z miejscem na podpis wicepremiera Piotra Glińskiego. Dodała, że przy każdej uroczystości związanej z tym muzeum i w informacjach prasowych miasto podkreśla, że inwestycja jest współfinansowana przez MKiDN.

"W związku z nieprawdziwą informacją rozpowszechnianą przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że do dzisiaj, tj. 18 października 2018 r., do MKiDN nie wpłynęło żadne zaproszenie na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, która odbyła się 15 października br." - napisano w oświadczeniu resortu.

Dodano, że do MKiDN nie dotarł ani list z zaproszeniem, ani wiadomość e-mailowa. "Ponadto w ostatnich tygodniach sekretariat Ministra Kultury nie odebrał żadnego telefonu od pracowników Urzędu Miejskiego w Białymstoku z zapytaniem o udział Ministra w ww. uroczystości" - podkreśla ministerstwo.

Ponadto w oświadczeniu wskazano, że "dbałość o prawdę historyczną i prowadzenie skutecznej polityki historycznej jest jednym z priorytetów działalności prof. Piotra Glińskiego jako Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego". "To jego decyzja o wsparciu budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku spowodowała rozpoczęcie prac nad tak długo wyczekiwanym i tak ważnym projektem. Na budowę i wyposażenie placówki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło co najmniej 14 mln zł, z czego 7,4 mln zł z budżetu państwa, a 6,78 mln zł ze środków unijnych" - zwraca uwagę MKiDN.

Sam Gliński podczas wizyty w środę w Białymstoku powiedział, że tego dnia dowiedział się, że "podobno kamień węgielny pod Muzeum Sybiru był położony". "Szkoda, że ktoś zapomniał, iż 14 mln zł z budżetu ministerstwa na ten projekt jest już przeznaczonych, a będzie na pewno więcej" - dodał.

Zaznaczył, że to decyzja MKiDN o współfinansowaniu tej inicjatywy spowodowała, że jest szansa na to, że to muzeum wreszcie powstanie. "Bo przecież plany były od lat - a dotychczas ani gospodarze dotychczasowi Białegostoku, ani poprzedni rząd nie byli nim zainteresowani" - mówił.

Powstające przy ul. Węglowej w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru ma być ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL