29.09. Białystok (PAP) - We wtorek w Białymstoku otwarto pielgrzymkowo-turystyczny szlak "Śladami ks. Michała Sopoćki". Szlak prowadzi przez 10 miejsc związanych z postacią błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika Św. siostry Faustyny Kowalskiej. Ks. Michał Sopoćko i św. Faustyna Kowalska byli czcicielami i orędownikami kultu Miłosierdzia Bożego. W poniedziałek 28 września minęła pierwsza rocznica beatyfikacji ks. Sopoćki.
Na budynku przy ulicy Słonimskiej 8 w Białymstoku, gdzie niegdyś mieściło się seminarium duchowne, w którym wykładał ks. Sopoćko (obecnie jest tam Dom Dziecka) metropolita białostocki abp Edward Ozorowski poświęcił we wtorek pamiątkową tablicę. Tablica znajduje się także na domu przy ulicy Złotej 9, gdzie ksiądz Sopoćko mieszkał. Na obu tych budynkach oraz na pozostałych elementach szlaku są też tablice w języku polskim i angielskim informujące o szlaku "Śladami błogosławionego ks. Michała Sopoćki" w Białymstoku - "Mieście Miłosierdzia".
Ks. Michał Sopoćko był profesorem w białostockim seminarium w latach 1947-1961. Przyjechał do tego miasta, gdy musiał opuścić Wilno. Prowadził tu zajęcia, odprawiał msze, wykładał m.in. pedagogikę, katechetykę, homiletykę, historię filozofii, uczył języków łacińskiego i rosyjskiego.
Przywołując słowa zmarłego biskupa Jana Chrapka o tym, by tak żyć, aby pozostawić po sobie ślad, metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział, że po księdzu Sopoćce pozostały "duchowe ślady" i na nie będzie wskazywała osobom przechodzącym odsłonięta tablica. "Niech przypomina i zachęca do coraz lepszych czynów" - dodał abp Ozorowski.
Beatyfikowany rok temu ks. Michał Sopoćko w Białymstoku mieszkał w latach 1947-75. Na szlaku przeznaczonym dla pielgrzymów i turystów znalazły się m.in. Kaplica Sióstr Jezusa Miłosiernego przy ulicy Poleskiej 42, gdzie ks. Sopoćko mieszkał i pracował, a także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Radzymińskiej 1, gdzie spoczywają jego relikwie. Są też najbardziej znane kościoły w Białymstoku: Archikatedra Białostocka, kościół Św. Rocha, kościół Św. Wojciecha, ale i obecne Seminarium Duchowne przy ulicy Warszawskiej i inne miejsca: Kaplica Sióstr Pasterzanek przy ulicy Orzeszkowej, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Pomnik-Krzyż dziękczynny przy torach na ulicy Poleskiej.
Cały szlak ma 9 km długości. We wtorek szlakiem wędrowały grupy harcerzy. Szlak powstał we współpracy z Urzędem Miejskim w Białymstoku.
Ksiądz Michał Sopoćko (1888-1975) spędził w Białymstoku pół życia; tutaj zmarł i został pochowany. W latach 1933-36 był w Wilnie spowiednikiem, powiernikiem i przewodnikiem duchowym siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II 9 lat temu. Dzięki niej stał się głosicielem prawdy o miłosierdziu, zabiegał o ustanowienie święta miłosierdzia, w 1934 roku przyczynił się do powstania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego.(PAP)
kow/ bno/ gma/