Dzięki współpracy i wzajemnym zaufaniu budowanym na skalę światową, będziemy mogli budować jeszcze więcej i sprawiać, że głos z tego miejsca będzie odważniej, pełniej ruszał w cały świat – powiedział w piątek dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.
W budynku tzw. centralnej sauny w b. niemieckim obozie Auschwitz II odbyły się uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. W piątkowych obchodach wzięli udział m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Mateusz Morawiecki, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński i troje byłych więźniów Auschwitz Bogdan Bartnikowski, Barbara Wojnarowska-Gautier i Bronisława Horowitz-Karakulska.
"Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnym zaufaniu budowanym na skalę światową w najbliższych latach (...) będziemy mogli budować jeszcze więcej, być może projektów edukacyjnych, sprawiać, że głos z tego miejsca będzie odważniej, pełniej ruszał w cały świat" - powiedział Cywiński. "Dzisiejsza odpowiedź Niemiec jest pierwszą odpowiedzią na to wyzwanie i jestem głęboko za nią wdzięczny. Robimy to dla naszej wspólnej, wzajemnej przyszłości" - podkreślił Cywiński.
W swoim wcześniejszym wystąpieniu Kanclerz Niemiec mówiła, że dzięki działalności fundacji robi się wszystko, aby to miejsce pokazywało swoje świadectwo, m.in. odnowione zostały obozowe baraki. "Plany konserwacyjne na następne 25 lat wymagają o wiele większego kapitału dla fundacji. Niemcy znacząco przyczynią się do tego kapitału, wczoraj wspólnie wraz z premierami krajów związkowych to ustaliliśmy" - powiedziała Merkel.
Cywiński podziękował wszystkim, którzy wspierali finansowo działanie Fundacji Auschwitz-Birkenau. "Z początku niewiele osób wierzyło, że uda się stworzyć taki międzynarodowy Fundusz jednego miejsca pamięci. Ale pomału różne osoby się do tego zadania włączały. Chciałbym wszystkim bardzo podziękować" - mówił Cywiński.
Dyrektor Muzeum Auschwitz podkreślił istnienie "dwóch idei, które od początku były podwaliną do operowania funduszem: bezpieczeństwo ważniejsze od zysku oraz transparentność". Jak dodał Fundacja ma za zadanie "zachować Muzeum Auschwitz jak najdłużej przez dekady dla kolejnych pokoleń". "Spotykamy się z przedstawicielami krajów (wspierających Fundusz) raz do roku, omawiamy wszystkie dokumenty, rozmawiamy, oceniamy, co zostało zakonserwowane, przedstawiamy priorytety. W ciągu tej dekady powstało trudne do porównania zaufanie między nami, że naprawdę razem możemy zadbać o jutro, które zostawimy naszym dzieciom i dzieciom naszych dzieci" - zaznaczył Cywiński.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w 2009 r. Jej zadaniem było zgromadzenie 120 mln euro, z których coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie prac konserwatorskich nad pozostałościami po niemieckim obozie. Priorytety i harmonogram prac określa Globalny Plan Konserwacji. Oficjalnie został zainaugurowany latem 2012 r. Wówczas ruszyły też pierwsze prace konserwatorskie.
Kapitał wieczysty, którym zarządza Fundacja, wsparło już blisko 40 państw oraz darczyńcy indywidualni. Deklaracje finansowe znacznie przekroczyły 100 mln euro. Największą kwotę wpłaciły dotychczas Niemcy - 60 mln euro. Obecnie zapowiedziano, że przekażą one na ten cel kolejnych 60 mln euro. Polska wpłaciła na fundusz wieczysty 10 mln euro. (PAP)
autor: Iwona Pałczyńska, Marek Szafrański, Nadia Senkowska
ipa/ szf/ nak/ par/