Katyń

11.04.2018

Wicepremier Gliński: nie ustaniemy w dążeniu do ustalenia każdego zamordowanego w Katyniu

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wystąpienia otwierającego międzynarodową konferencję "Zbrodnia Katyńska. 75 lat walki o prawdę" na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wystąpienia otwierającego międzynarodową konferencję "Zbrodnia Katyńska. 75 lat walki o prawdę" na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

Deklaruję, że nie ustaniemy w dążeniu do ustalenia każdego zamordowanego w Katyniu z imienia i nazwiska. Robiąc to niweczymy zamiary sowieckiego totalitaryzmu - powiedział wicepremier Gliński w środę podczas konferencji "Zbrodnia Katyńska - 75 lat walki o prawdę" w Warszawie.

Podczas międzynarodowej konferencji poświęconej zbrodni katyńskiej na Zamku Królewskim, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że badania historyczne powinny dążyć do ustalenia imion i nazwisk ofiar "zniweczając zamiary sowieckiego totalitaryzmu, aby odebrać nawet imiona, a sprawców ukryć. Działamy też w imię racji stanu narodu polskiego i innych narodów ofiar bolszewizmu" - zaznaczył.

W opinii wicepremiera Glińskiego zbrodnia katyńska ma formę "pamięci zindywidualizowanej - dlatego tak ważne jest aby nazwać ofiary z imienia i nazwiska". "Tam gdzie ta pamięć jest zindywidualizowana, sowiecka przeszłość nazwana należytymi słowami, a archiwa są otwarte - tam udały się reformy (demokratyzacji państwa postsowieckiego - PAP), a proces integracji europejskiej i euroatlantyckiej zakończył się sukcesem" - ocenił minister Gliński.

Jego zdaniem, w przypadku krajów, w których "o pomordowanych się nie pamięta, dokumenty o przestępstwach trzyma się za +siedmioma pieczęciami+, zbrodnie relatywizuje, a jej sprawców nierzadko usprawiedliwia - ta praworządność i demokracja muszą się dopiero zakorzenić" - mówił Gliński.

Na konferencji są obecni m.in. prezes IPN dr Jarosław Szarek, ambasador Litwy Sarunas Adomavicius, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława i działacz rosyjskiego Stowarzyszenia "Memoriał" prof. Aleksiej Pamiatnych.

75 lat temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Dzień 13 kwietnia to dziś symboliczna rocznica Zbrodni Katyńskiej.(PAP)

autor: Maciej Puchłowski

pmm/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL