Polska po 1989 roku

23.10.2018

P. Mucha: prezydent Andrzej Duda zaprosi b. prezydentów i premierów na uroczystości 11 listopada

Prezydent Andrzej Duda będzie zapraszał byłych prezydentów i premierów na uroczyste obchody 11 listopada - zapowiedział we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, prezydent chce, aby ta rocznica „nie dzieliła, a łączyła”.

Paweł Mucha pytany w RMF FM, czy prezydent Andrzej Duda zaprosił byłych prezydentów na oficjalne obchody rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaznaczył, że "prezydent niewątpliwie będzie zapraszał na 11 listopada byłych prezydentów i byłych premierów". Dodał, że "zaproszenia te albo już wyszły albo wychodzą (z Kancelarii Prezydenta - PAP)".

"Ten komunikat jest niezmiennie taki, że prezydent zaprasza lub będzie zapraszał. Oczywiście mówimy o oficjalnych uroczystościach 11 listopada, m.in. uroczystej odprawie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Te zaproszenie będzie obejmowało oficjalne punkty, w których pan prezydent będzie uczestniczył" - podkreślił Mucha.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda zaprosi swoich poprzedników m.in. na obchody rocznicy odzyskania niepodległości na Zamku Królewskim w Warszawie. "Jest też kwestia odznaczeń, które są wręczane na zamku przy okazji wspominania 25 wybitnych postaci, które się zasłużyły dla bytu Rzeczypospolitej i to będą Ordery Orła Białego przyznawane pośmiertnie. To także na uroczystość zamkową (prezydent - PAP) będzie zapraszał" - wskazał Mucha.

Jak zaznaczył, prezydent Andrzej Duda "chce żeby to była rocznica, która nie dzieli, a łączy".

Na pytanie, czy prezydent weźmie udział w Marszu Niepodległości 11 listopada organizowanym przez stowarzyszenie Marsz Niepodległość odparł, że "w Kancelarii Prezydenta trwają jeszcze ustalenia dotyczące udziału prezydenta Dudy we wszystkich wydarzeniach".

Mucha wskazał też, że prezydent namawia do wspólnego udziału w jednym marszu. "Zaproszeń jest mnóstwo, oczekiwań jest bardzo wiele. Jesteśmy w kooperacji i w kontakcie z organizatorami tego marszu. Natomiast jest ambicją prezydenta to, żeby namawiać wszystkich, żeby w tym roku nie było wielu marszy; żeby to nie była sytuacja sporna" - dodał Mucha.

autor: Mateusz Mikowski

mm/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL