Polska po 1989 roku

25.06.2019

P. Mueller: to państwo powinno ponosić ciężary związane z upamiętnieniem Westerplatte

Nasze stanowisko jest znane: to państwo powinno ponosić ciężary związane z upamiętnieniem takich miejsc, jak Westerplatte - mówi rzecznik rządu Piotr Mueller. Być może podczas spotkania Aleksandry Dulkiewicz z wiceszefem MKiDN Jarosławem Sellinem padną konkretne argumenty ze strony prezydent Gdańska - dodał.

Na wtorek zaplanowane jest w Warszawie spotkanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z wiceszefem MKiDN Jarosławem Sellinem dotyczące przyszłości Westerplatte.

W zeszły wtorek sejmowa komisja infrastruktury przyjęła zaproponowany przez PiS projekt specustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Według autorów propozycji ma ona usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Projekt budzi sprzeciw m.in. władz Gdańska oraz polityków opozycji.

Mueller pytany we wtorek w Radiowej Jedynce, jaka będzie ze strony rządowej "ostateczna propozycja kompromisu, jeśli chodzi o rewitalizację tego terenu i budowę muzeum", odparł: "po to są też dzisiaj te rozmowy, żebym nie wyprzedzał tego, jaki będzie ostateczny projekt".

"Choć on już jest w Sejmie, więc nasze stanowisko jest znane. Ale być może dzisiaj, podczas rozmów, padną jakieś konkretne argumenty ze strony pani prezydent (Gdańska), aczkolwiek do tej pory one nie podały" - podkreślił rzecznik rządu.

Mueller zwrócił uwagę, że "to, jak wygląda w tej chwili Westerplatte, no - co najmniej nie spełnia standardów, tak jak byśmy oczekiwali od bardzo ważnego miejsca w historii Polski". "To zaniedbane po prostu miejsce pod kątem nawet chociażby sprzątania. To mówiąc wprost. Nawet nie wiem, jak to wyrazić, ale po prostu tam jest bałagan na tym obszarze" - zaznaczył.

"W związku z tym, że będziemy rozbudowywać muzeum na Westerplatte - jest ustawa, która zakłada, że ten obszar faktycznie za odszkodowaniem - będzie gospodarowany już przez państwo. Bo uważamy, że to państwo - jako całość - powinno ponosić się ciężary związane z upamiętnieniem tego typu miejsc" - dodał Mueller. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ par/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL