Polska po 1989 roku

28.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Papież odwiedził w szpitalu kard. Macharskiego

Papież Franciszek w czwartek rano, w drodze do Częstochowy, odwiedził metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego, który od kilku tygodni przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim. Papież modlił się o zdrowie kardynała.

Był to nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Franciszka w Krakowie.

"To była prywatna wizyta, związana z modlitwą o zdrowie" - podkreślił kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Jerzy Wordliczek. Dodał, że papież pobłogosławił też cały zespół, który od siedmiu tygodni bezpośrednio zajmuje się kard. Macharskim, a potem cały oddział.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak mówił, że papież serdecznie podziękował całemu zespołowi. "Był wzruszony" - powiedział.

Tuż po godz. 7.30 kolumna z samochodem papieskim pojawiła się przed budynkiem szpitala. Na Franciszka czekała dyrektor szpitala Barbara Bulanowska, rektor UJ Wojciech Nowak oraz lekarze i pielęgniarki. Papież był u ciężko chorego kard. Macharskiego kilka minut. Gdy wychodził, zgromadzeni żegnali go oklaskami i śpiewali "Abba Ojcze".

W środę, podczas wieczornej konferencji po spotkaniu papieża z polskimi biskupami, abp Stanisław Gądecki mówił, że Franciszek wyraził chęć, by odwiedzić kard. Macharskiego lub "choćby dotknąć ścian w geście solidarności".

Kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu od 12 czerwca. Stracił przytomność i upadł przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Kilka dni później przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa. Kardynał początkowo był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, został z niej wybudzony, ale do tej pory nie odzyskał przytomności.

Prof. Wordliczek mówił w czwartek dziennikarzom, że stan kard. Macharskiego jest bardzo ciężki. "Ten uraz był ogromny i mimo naszych starań, całego zespołu i tych kolegów, którzy z nami współpracują z innych ośrodków, których prosiliśmy o konsultację, niestety stan jest bardzo ciężki” - mówił prof. Wordliczek.

Podkreślił, że kardynał jest już w zaawansowanym wieku i wiele chorób, których doświadczył ten stan "w istotny sposób" pogarsza. "Dla nas było to bardzo ważne, żeby papież Franciszek spotkał się z naszym kard. Franciszkiem" - dodał.

Pracownicy szpitala o tym, że papież przyjedzie dowiedzieli się w nocy. "Nie było żadnego scenariusza" - podkreślił prof. Wordliczek. Rektor UJ na koniec wizyty Franciszka podziękował mu za to, że pamięta o Krakowie i o Uniwersytecie Jagiellońskim.

89-letni kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego. W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.(PAP)

wos/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL