Europa i świat po 1989 roku

29.04.2018

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl z wizytą w Tiranie

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przebywa od soboty z wizytą Albanii, gdzie prawosławni stanowią 7 proc. ludności. Jest pierwszym prawosławnym patriarchą, który odwiedza ten kraj, w którym 56 proc ludności, to muzułmanie. Katolicy stanowią 10 proc. mieszkańców.

Patriarcha Cyryl, który określił swą wizytę jako "historyczną", powiedział w niedzielę podczas mszy celebrowanej w prawosławnej katedrze w Tiranie z udziałem kilkuset wiernych: "My, prawosławni chrześcijanie żyjący w różnych krajach, podzielamy te same wartości, którym powinniśmy służyć".

Zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego złożył hołd wszystkim pomordowanym przez władze komunistyczne chrześcijańskim duchownym Albanii, która wówczas deklarowała w swej konstytucji obowiązkowy ateizm. W latach 1945-85 za swe przywiązanie do wiary zginęło w Albanii siedmiu katolickich i prawosławnych biskupów, 111 księży, dziesięciu seminarzystów oraz ośmioro zakonników i zakonnic.

Zniszczonych zostało ponad 1 800 kościołów i cerkwi.

"Nasz Kościół jest ożywiony duchem pokojowego współistnienia wszystkich wspólnot religijnych, a wizyta patriarchy Cyryla jest potwierdzeniem tych wartości"- oświadczył arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy.

Patriarcha Cyryl spotka się w poniedziałek z prezydentem Albanii Ilirem Metą i premierem Edim Ramą. (PAP)

ik/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL