Powstanie Warszawskie

30.05.2019

Paweł Pawlikowski i dwoje uczestników Powstania Warszawskiego honorowymi obywatelami miasta

Stołeczni radni zdecydowali w czwartek o przyznaniu honorowego obywatelstwa m.st. Warszawy reżyserowi „Idy” Pawłowi Pawlikowskiemu oraz dwójce uczestników Powstania Warszawskiego: Jerzemu Majkowskiemu „Czarnemu” oraz Halinie Jędrzejewskiej „Sławce”.

Podczas sesji Rady Warszawy stołeczni radni zdecydowali, aby uhonorować zdobywcę Oscara za film "Ida" oraz nominowanego do tej nagrody filmu "Zimna Wojna" reżysera Pawła Pawlikowskiego.

Uzasadniając kandydaturę Pawlikowskiego Paweł Sawicki (Koalicja Obywatelska) podkreślał, że reżyser "Idy" mówi o sprawach Polski w ten sposób, że są one rozumiane poza granicami kraju.

Ponadto radni zdecydowali, aby honorowe obywatelstwo nadać również sanitariuszce w Powstaniu Warszawskim Halinie Jędrzejewskiej "Sławce" oraz członkowi zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk prof. Jerzemu Majkowskiemu "Czarnemu", który walczył podczas Powstania Warszawskiego na Woli i Starym Mieście i który został ranny podczas wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego.

Szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz podkreślał, że stołeczni radni powinni wciągnąć wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego i powstania w getcie na listę honorowych obywateli Warszawy. Podkreślał, że uczestników i świadków tych wydarzeń jest coraz mniej. Dodał, że ich postawa jest wzorem i zaznaczył, że dziś świat nie stawia przed nami takich wyborów.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że pamięć i szacunek do Powstania Warszawskiego i powstańców łączy mieszkańców stolicy.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę nadającą honorowe obywatelstwo Halinie Jędrzejewskiej, Jerzemu Majkowskiemu i Pawłowi Pawlikowskiemu.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL