Kultura i sztuka po 1989 roku

05.07.2018

Piotr Beczała zaśpiewa na otwarciu Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth

Tenor Piotr Beczała. Fot. PAP/P. Supernak Tenor Piotr Beczała. Fot. PAP/P. Supernak

Polski tenor Piotr Beczała zaśpiewa tytułową partię w "Lohengrinie" Ryszarda Wagnera podczas otwarcia festiwalu wagnerowskiego w niemieckim Bayreuth 25 lipca - podali w środę organizatorzy wydarzenia.

DPA poinformowała, że Francuz Roberto Alagna, który pierwotnie miał objąć tę rolę, odmówił z powodu przeciążenia pracą.

W Bayreuth rozpoczęły się już próby do tegorocznego festiwalu. "Lohengrina" przygotowuje reżyser Yuval Sharon i dyrygent Christian Thielemann, nad scenografią pracują Neo Rauch i Rosa Loy.

Operowe Festiwale Wagnerowskie w Bayreuth odbywają się od 1876 r. Wydarzenie zainicjował sam Ryszard Wagner. Na festiwalu prezentowane są wyłącznie utwory tego kompozytora.

Piotr Beczała śpiewa tenorem lirycznym. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jana Ballarina. Po studiach pracował w Landestheater Linz. Jest stałym gościem najważniejszych scen operowych świata np. w Monachium, Wiedniu, Mediolanie i Nowym Jorku.

Artysta jest laureatem wielu nagród m.in. w 2018 r. International Opera Award - "Operowego Oscara" w kategorii najlepszy śpiewak, Europejskiej Nagrody Kulturalnej "Taurus" oraz nagroda ECHO Klassik dla Najlepszego Śpiewaka Roku 2014. Współpracował z takimi dyrygentami jak Riccardo Muti, Christiana Thielemanna, Valery Gergiev.(PAP)

autor: Olga Łozińska

az/ oloz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL