W polskich szkołach na Ukrainie rozpoczął się w poniedziałek nowy rok szkolny. We lwowskiej szkole średniej im. Marii Konopnickiej po wakacjach do klas wróciło 285 uczniów – powiedziała PAP jej dyrektorka, Łucja Kowalska.
1 września na Ukrainie wystartowała reforma o nazwie „Nowa ukraińska szkoła”, której zadaniem jest zbliżenie standardów nauczania do europejskich. Wydłużył się także cykl nauczania. Zamiast dotychczasowych 11, uczniowie spędzą w ławkach 12 lat.
Nauczyciele szkół polskich martwią się jednak o ustawę o szkolnictwie średnim, która ogranicza nauczanie w językach mniejszości narodowych na rzecz rozszerzenia nauczania w państwowym języku ukraińskim. Na razie – m.in. ze względu na protesty Węgier - wdrożenie tego dokumentu zostało wstrzymane.
„Na razie nic się nie zmieniło, jednak najprawdopodobniej prędzej czy później zmiany nastąpią i nie wiem, czy wyjdą nam one na lepsze” – zaznaczyła Kowalska.
W szkole im. Konopnickiej większość przedmiotów nauczana jest w języku polskim. „Obawiamy się, że w pewnym okresie język polski pozostanie tylko jako przedmiot, lecz nie będzie już językiem nauczania dla innych przedmiotów” – powiedziała.
Kowalska wyraziła jednocześnie nadzieję, że dzięki reformie oświaty do szkół na Ukrainie trafi więcej pieniędzy z budżetu państwa. Zwróciła też uwagę, że jej szkoła funkcjonuje lepiej od innych dzięki wsparciu z Polski.
„Dobrze byłoby, gdyby opieka państwa polskiego nad nami trwała, bo dzięki niej mamy lepsze warunki i lepiej nam się udaje funkcjonować, niż szkołom ukraińskim” – podkreśliła.
Kolejną bolączką dla szkół polskich na Ukrainie jest brak kadry nauczycielskiej. „Jeśli nie będzie nowych nauczycieli, to trudno będzie nauczać w języku polskim. Wiek naszych nauczycieli już daleko powyżej średniego” – stwierdziła dyrektor Kowalska w rozmowie telefonicznej z PAP.
Prócz szkoły im. Konopnickiej we Lwowie funkcjonuje polska szkoła nr 10 im. św. Marii Magdaleny. Ogółem na Ukrainie działa sześć szkół z polskim językiem nauczania. Poza Lwowem znajdują się one w Gródku Podolskim, Łanowicach, Mościskach i Strzelczyskach.
W pięciu szkołach - w Szepietówce, Kamieńcu Podolskim, Iwano-Frankowsku (dawny Stanisławów), Żytomierzu i Dowbyszu - znajdują się klasy z polskim językiem nauczania.
Według Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie działa także ponad 60 szkół, w których język polski nauczany jest jako język obcy. Istnieje również kilkadziesiąt placówek oświatowych, gdzie polski nauczany jest w ramach zajęć fakultatywnych, są też szkoły sobotnio-niedzielne języka polskiego, punkty nauczania przy organizacjach polskich i parafiach oraz odbywają się zajęcia z języka polskiego na uczelniach.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ap/