24.09.2010.Kraków (PAP) - Podziemną ekspozycję i jednocześnie trasę turystyczną "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" otwarto w piątek pod krakowskim Rynkiem Głównym. Według twórców placówki, jest to największe podziemne muzeum na świecie.
"Otwieramy dzisiaj muzeum wyjątkowe, które łączy prawie tysiącletnią historię Krakowa, bo obejmuje ono historię miasta od czasów przedlokacyjnych do współczesności. Muzeum, które - jak sądzę - wytyczy nowe drogi w muzealnictwie; muzeum, które jest najnowocześniejsze w tej chwili w Polsce; muzeum, które jest przystosowane do tego, aby zwiedzać je w sposób aktywny" - powiedział w trakcie uroczystości otwarcia placówki prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Na Rynku dla uświetnienia inauguracji muzeum przygotowano multimedialne widowisko - również z myślą o tych, którym z racji ograniczonej liczby wejściówek nie dane będzie zwiedzić podziemi w pierwszych dniach po otwarciu.
Tematem plenerowego widowiska "Imiona czasu. Imiona miasta..." jest historia Krakowa. Autorzy inscenizacji skupili się zwłaszcza na czasach Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. W trakcie multimedialnego pokazu średniowiecznych archiwaliów i zabytków krakowscy artyści wykonają współczesne aranżacje utworów z tego okresu. W roli narratorów widowiska występują Dorota Segda i Jan Nowicki, a jego gospodarzem jest Krzysztof Jasiński.
W podziemiach może przebywać jednocześnie 300 osób, czuwa nad tym system elektroniczny, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania. Od piątku do niedzieli zwiedzanie trasy turystycznej będzie możliwe tylko po okazaniu bezpłatnych wejściówek, które można było odebrać kilka dni wcześniej. W piątek zwiedzanie potrwa wyjątkowo do godziny 2 w nocy. Nowe muzeum ruszy na dobre, już z płatnymi biletami, od poniedziałku.
Podziemna ekspozycja, będąca w istocie parkiem archeologicznym, ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie, wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości przedlokacyjnej wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury.
Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem. Dla ponad 500 eksponatów stworzono ich animowane odwzorowania w technologii 3D; po obejrzeniu oryginału będzie więc można przybliżyć na ekranie dotykowym komputerową kopię przedmiotu i zobaczyć go w trójwymiarze.
Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa.
"Jest to niewątpliwie największe podziemne muzeum na całym globie - ponad 4 tys. metrów kwadratowych; takich podziemnych muzeów nie ma na świecie" - podkreślił na briefingu prasowym autor koncepcji muzeum, zarazem przewodniczący zespołu ekspertów, prof. Ireneusz Płuska.
Jedną z licznych atrakcji muzeum jest szklana fontanna, łącząca podziemia z powierzchnią Rynku. Jej przeszklone dno umożliwia turystom na Rynku spojrzenie w głąb podziemnego muzeum; dokładnie pod fontanną zobaczą makietę średniowiecznego Krakowa. Patrzący z podziemi widzą poprzez dno fontanny Bazylikę Mariacką.
Podziemne muzeum powstało w efekcie badań archeologicznych, które rozpoczęły się w 2005 r. na krakowskim Rynku, w związku z wymianą jego nawierzchni. Archeolodzy przebadali wówczas ok. 22 arów w otoczeniu Sukiennic, czyli ok. 5 proc. całej powierzchni Rynku.
W ciągu ostatnich pięciu lat na badania archeologiczne, remont podziemi Rynku i urządzenie tam ekspozycji wydano ok. 52 mln zł, z czego 16 mln zł to wsparcie zewnętrzne z funduszy UE i rządu. Inwestorem tego projektu był w imieniu miasta krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Operatorem podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
(PAP)
(Wystawę "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" otwarto w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie, 24 bm. PAP/Jacek Bednarczyk)
czo/ abe/ gma/