Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski i przedstawiciel konsorcjum firm WXCA Sp. z o.o., Ralph Appelbaum Associates, Inc. Zweigniederlassung Berlin i Platige Image SA Szczepan Wroński podpisali umowę na projekt wystawy stałej Muzeum.
Podpisanie umowy na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyło się we wtorek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Podpisujemy dzisiaj bardzo ważny akt dotyczący koncepcji wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego. Myślę, że na 100-lecie niepodległości, na to nasze święto, które tak nierozłącznie kojarzy się z Józefem Piłsudskim i z Sulejówkiem będzie ono mogło być otwarte (...). Dziedzictwo narodowe czy polityka historyczna to nie są tylko puste słowa. To bardzo istotne elementy budowania tożsamości współczesnej i integrowania naszej wspólnoty" - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Piotr Gliński: Dziedzictwo narodowe czy polityka historyczna to nie są tylko puste słowa. To bardzo istotne elementy budowania tożsamości współczesnej i integrowania naszej wspólnoty.
Jak dodał sekretarz stanu w ministerstwie kultury Jarosław Sellin Muzeum Józefa Piłsudskiego jest dobrym przykładem współpracy publiczno-prywatnej. "Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego i rząd polski chce wspólnie zrealizować tę inicjatywę, ponieważ rząd i środowisko polityczne, które za nim stoi wierzą głęboko, że polityka historyczna powinna być prowadzona w sposób systematyczny. A systematyczność ta powinna się opierać o trwałe instytucje" - mówił Sellin.
Podkreślił, że Polacy pytani o najważniejsze postacie w naszej historii wskazują Karola Wojtyłę i Józefa Piłsudskiego. "Ambicją naszego rządu jest zrealizowanie m.in. dwóch muzeów personalnych - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego w Wilanowie. Chcemy, by te inicjatywy były ukończone w 100-lecie naszej niepodległości" - powiedział sekretarz stanu.
Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski zaznaczył, że podpisanie umowy to następny krok w przygotowywaniu "kolejnego serca Muzeum". "Pierwszym sercem jest dworek Milusin, gdzie Piłsudski żył, pisał, pracował. Jednak odwiedzający mówili nam, że w przeżywaniu jego historii brakuje kontekstu historycznego, by lepiej go zrozumieć. I do tego służy wystawa stała. Nasi historycy z kulturoznawcami, artystami przygotowali jej scenariusz. Posłużył on do zorganizowania konkursu na jej projekt" - opowiadał Jaraczewski.
"I jury wybrało fantastyczny zespół, konsorcjum trzech firm - dwóch polskich i jednej zagranicznej, które we wspólnym projekcie przedstawili nam ideę bardzo klarowną. Ale o wyborze przeważył fakt, że projekt jest oparty nie tylko na nowoczesnych multimediach, ale przede wszystkim na muzealiach - autentycznych pamiątkach tamtych czasów" - zaakcentował dyrektor.
Wystawa będzie prezentowała nie tylko biografię Piłsudskiego, ale i tło historyczne epoki. "Jej projekt przewiduje dużą wysoką salę z kolumną i dziedzińcem po środku oraz otaczającą je antresolą. Na dolnym poziomie znajdą się galerie przybliżające część biografii Piłsudskiego i tło okresu, który doprowadził do odzyskania niepodległości. Na antresoli segment poświęcony jej uzyskaniu i budowaniu II Rzeczpospolitej" - relacjonował Jaraczewski.
Krzysztof Jaraczewski: Projekt przewiduje dużą wysoką salę z kolumną i dziedzińcem po środku oraz otaczającą je antresolą. Na dolnym poziomie znajdą się galerie przybliżające część biografii Piłsudskiego i tło okresu, który doprowadził do odzyskania niepodległości. Na antresoli segment poświęcony jej uzyskaniu i budowaniu II Rzeczpospolitej.
Przejście między galeriami wyznaczą progi symbolizujące kluczowe etapy życia Piłsudskiego. Wejście z parteru na piętro będzie po wznoszącej się kładce symbolizującej przejście z Polski zniewolonej do wolnej. Kolumna znajdująca się w centralnej przestrzeni wystawy ma zaś być symbolem "niezniszczalności idei będących dla Piłsudskiego motywacją do działania".
Dookoła kolumny zaprojektowano cztery znajdujące się na planie kwadratu ekrany, na których będzie wyświetlana projekcja multimedialna nawiązująca do idei bliskich marszałkowi. Każdy będzie mógł się do nich odnieść i skomentować krótką informacją tekstową na multimedialnym ekranie lub za pośrednictwem telefonu. Teksty mają pojawiać się na posadzce galerii i stopniowo "wspinać się na kolumnę".
Scenariusz wystawy jest chronologiczno-tematyczną opowieścią o Józefie Piłsudskim podzieloną na sześć galerii. Pięć - "Ziuk", "Wiktor", "Komendant", "Naczelnik" i "Marszałek" opowiada o poszczególnych okresach życia i kolejnych etapach działalności marszałka. Szósta "Symbol" to podsumowanie pozostawionego przez niego dziedzictwa. (PAP)
akn/ agz/