Bliscy, przyjaciele oraz przedstawiciele władz lokalnych i państwowych pożegnali w piątek prof. Seweryna Wiechowskiego. Kardiochirurg i działacz Solidarności został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza święta w szczecińskiej bazylice pw. św. Jakuba Apostoła. Prof. Wiechowski został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" i "za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Odznaczenie na ręce żony profesora, Haliny Wiechowskiej, przekazał przed nabożeństwem doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy Cezary Kochalski.
List prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytał minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Kaczyński podkreślił, że prof. Wiechowski poświęcił swoje życie "Panu Bogu, ojczyźnie i bliźniemu". "Przeżył je pięknie, mądrze, odważnie i ofiarnie, w prawdzie oraz wierności elementarnym wartościom (…) Pan profesor Seweryn Wiechowski ucieleśniał to, co najwspanialsze w dziejach polskiej inteligencji. W myśl jej etosu pojmował życie jako powołanie do pracy na rzecz dobra wspólnego" – napisał prezes PiS. Przypomniał o dokonaniach profesora jako lekarza i obywatela.
"Czasami te sfery się przeplatały. Tak było choćby w grudniu 1970 r., kiedy z jednej strony pan profesor operował rannych, z których dwóch zmarło na jego rękach, a z drugiej pracował nad ustaleniem rzeczywistej liczby śmiertelnych ofiar komunistycznych represji" – podkreślił Jarosław Kaczyński w liście. Dodał, że "pragnieniu życia w prawdzie, wolności, godności i sprawiedliwości" prof. Wiechowskiego sam zawdzięcza "bardzo wiele", przede wszystkim doprowadzenie do powstania w Szczecinie pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
"Byłem ogromnie wzruszony, że pan profesor, mimo ciężkiej, jak się niestety okazało śmiertelnej choroby wziął udział w mszy świętej oraz w uroczystościach odsłonięcia pomnika, podczas której zabrał głos i przypomniał tę elementarną prawdę – że bez wierności Bogu, honorowi i ojczyźnie nie zbudujemy niczego trwałego" – napisał prezes PiS.
Przyjaciele, współpracownicy i uczniowie wspominali prof. Wiechowskiego jako człowieka konsekwentnego w dążeniu do celu, autorytet, lekarza rozwijającego w Szczecinie torakochirurgię i chirurgię naczyniową.
Prof. Seweryn Wiechowski spoczął na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Salwę honorową oddali żołnierze 5. pułku inżynieryjnego ze Szczecina.
Seweryn Wiechowski urodził się 3 stycznia 1935 r. w Białymstoku. W 1958 r. ukończył Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny). Tytuł profesora w zakresie kardiochirurgii uzyskał w 1982 r. W latach 1984-1987 był prorektorem ds. nauki, a w latach 1990-1996 rektorem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W 2005 r. odszedł na emeryturę.
Członkiem Solidarności był od września 1980 r. Był założycielem niezależnego czasopisma "Solidarność Pomorskiej Akademii Medycznej". 15 września 1981 r. zainicjował nadzwyczajne posiedzenie senatu PAM, na którym jednogłośnie przyjęto projekt rezolucji wyrażającej protest wobec wprowadzenia stanu wojennego.
W latach 1989-1991 był członkiem Konwentu Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego Ziemi Szczecińskiej, ustalającego listy wyborcze Solidarności.
Prof. Seweryn Wiechowski był autorem ponad 200 publikacji naukowych. Został odznaczony medalem Gloria Medicinae i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W ostatnich latach był przewodniczącym Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który dwa tygodnie temu odsłonięto w Szczecinie przed siedzibą zarządu regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. Prof. Wiechowski, mimo złego stanu zdrowia, wziął udział w uroczystości.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ wus/