Polska po 1989 roku

19.10.2017

Pogrzeb Stanisława Wyganowskiego - pierwszego po 1989 r. prezydenta Warszawy

Uroczystości pogrzebowe Stanisława Wyganowskiego w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Uroczystości pogrzebowe Stanisława Wyganowskiego w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

Na cmentarzu w Józefowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Wyganowskiego - pierwszego po 1989 r. prezydenta Warszawy. "Jego misja była pionierska i trudna" - podkreśliła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zmarłego żegnała m.in. rodzina, mieszkańcy Warszawy, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także b. prezydenci stolicy.

Mszy przewodniczył bp Rafał Markowski. Homilię wygłosił ks. Jan Sikorski. "Urodził się w 1919 rok - to był akurat czas, kiedy kształtowała się II Rzeczpospolita. Dzieje tej naszej ukochanej ojczyzny wtopiły się w jego życie, tak bardzo szczęśliwie i głęboko" - podkreślił ks. Sikorski.

Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Mieczysław Szostek podkreślił, że żegna Wyganowskiego "jako żołnierza, który walczył o Polskę we wrześniu i nie zakończył tej walki, pomimo tak dramatycznych i tragicznych na ówczesne lata skutków". Jak mówił, b. prezydent Warszawy "był koleżeński, był bardzo otwarty, a jednocześnie służył radą i pomocą". "Stanisławie, pamiętałeś o nas. My, przyrzekamy, że nie zapomnimy o tobie. Cześć twojej pamięci" - podkreślił.

Przypomniał, że Wyganowski był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku, działał w Armii Krajowej. Po wojnie poszedł na studia, zrobił doktorat z nauk ekonomicznych, założył rodzinę, został pierwszym po 1989 roku prezydentem Warszawy. "Potem oddał się swojej pracy właśnie dla Warszawy. Wykorzystał swoje nieprzeciętne talenty, umiejętności, zdolności i służbę nam wszystkim" - zaznaczył.

"Miałem okazję kiedyś spotkać się z prezydentem w czasie różnych zawirowań społeczno-politycznych, kiedy rozmawialiśmy na koniec poprosił o modlitwę, to sobie zapamiętałem. Nie miałem często okazji bezpośredniego kontaktu z nim, ale to jedno utkwiło w mej pamięci - prośba o modlitwę" - wspominał ks. Sikorski.

Prezydent Warszawy powiedziała, że misja Wyganowskiego "była pionierska i trudna". "Wypełniał ją wzorowo, ponieważ właśnie dzięki jego autorytetowi i wyjątkowym walorom osobistym, przede wszystkim wielkiej życzliwości dla innych, umiejętności łagodzenia i gaszenia sporów oraz łatwości nawiązywania kontaktów udawało się stworzyć odpowiedni klimat i warunki na realizację pionierskich projektów dla Warszawy" - zaznaczyła.

Jak mówiła, Wyganowski wyrażał też troskę o zachowanie dziedzictwa kulturowego i tożsamości Warszawy, utrwalanie pamięci o jej historii, bohaterach. "W swojej pracy na rzecz naszej stolicy prezydent Wyganowski odwoływał się do czasów Stefana Starzyńskiego, jego wizji" - zwróciła uwagę Gronkiewicz-Waltz. "Cechowała go elegancja, pogoda ducha, uśmiechnięta twarz. Ciągle aktywny, uczestniczący w spotkaniach, debatach, poświęcony współczesnej, dawnej i przyszłej Warszawie" - zaznaczyła prezydent stolicy. "Zapamiętamy go jako człowieka o niezwykłej umysłowości i wysokiej kulturze osobistej" - podkreśliła.

Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich powiedział, że Wyganowski był "piękną postacią i wielką osobistością" towarzystwa. "Twoje odejście jest dla nas niepowetowaną stratą. Pozostaniesz na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci" - zaznaczył Kolipiński.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła, że Wyganowski wyrażał troskę o zachowanie dziedzictwa kulturowego i tożsamości Warszawy, utrwalanie pamięci o jej historii, bohaterach. "W swojej pracy na rzecz naszej stolicy prezydent Wyganowski odwoływał się do czasów Stefana Starzyńskiego, jego wizji" - zwróciła uwagę Gronkiewicz-Waltz.

Wiceprezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mieczysław Szostek podkreślił, że żegna Wyganowskiego "jako żołnierza, który walczył o Polskę we wrześniu i nie zakończył tej walki, pomimo tak dramatycznych i tragicznych na ówczesne lata skutków". Jak mówił, b. prezydent Warszawy "był koleżeński, był bardzo otwarty, a jednocześnie służył radą i pomocą". "Stanisławie, pamiętałeś o nas. My, przyrzekamy, że nie zapomnimy o tobie. Cześć twojej pamięci" - podkreślił Szostek.

B. prezydent spoczął na cmentarzu w Józefowie.

Stanisław Wyganowski (ur. 7 grudnia 1919 roku w Ligocie, powiat łaski) był doktorem nauk ekonomicznych, urbanistą, działaczem samorządowym, w latach 1990-1994 prezydentem Warszawy. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku, w czasie okupacji hitlerowskiej działał w Armii Krajowej, brał udział w akcji "Burza". W 1993 roku opublikował książkę "Jutro wielka Warszawa". Zorganizował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, nakreślił wizję rozwoju miasta.

Był członkiem Rady Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku na wniosek prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez stolicę.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Agata Zbieg

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL