Politycy SLD w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej odwiedzili groby zmarłych w tej tragedii polityków lewicy: Jerzego Szmajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz oraz Izabeli Jarugi-Nowackiej. Kwiaty przy pomniku ofiar na Powązkach złożyła kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek.
Przedstawiciele Sojuszu złożyli też kwiaty pod tablicą na budynku ministerstwa pracy, upamiętniającą Jarugę-Nowacką, która była szefową tego resortu.
Na Powązkach m.in. szef SLD Leszek Miller i wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich złożyli kwiaty na grobach Szymanek-Deresz (tzw. Powązki Wojskowe) i Jarugi-Nowackiej (tzw. Stare Powązki). Wcześniej - na cmentarzu wilanowskim - upamiętnili Szmajdzińskiego.
Politycy SLD, a później także kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Miller pytany był przez dziennikarzy o brak wspólnych obchodów - w piątek - poza oficjalnymi obchodami z udziałem prezydenta i premier - oddzielne uroczystości organizował też PiS. Szef SLD odpowiedział, że tragedia w Smoleńsku dzieli Polaków i scenę polityczną. "Pewnie w ciągu najbliższych kilku lat się to nie zmieni. Można tego żałować, ale tak jest" - dodał. Wyraził też nadzieję, że pomnik upamiętniający ofiary katastrofy, który ma stanąć w Warszawie u zbiegu ulic Trębackiej i Focha może stać się miejscem, które będzie łączyć Polaków.
Lider Sojuszu uważa, że ws. katastrofy smoleńskiej wiemy coraz więcej. "Szkoda, że wiedza ta jest okraszona różnego rodzaju niedopowiedzeniami, szumem informacyjnym. Niewątpliwie polska prokuratura, zwłaszcza wojskowa prokuratura, nie stoi na wysokości zadania" - powiedział Miller. W czwartek prokuratura wojskowa ujawniła stenogram z nowego odczytu nagrań z kokpitu Tu-154 wraz z opiniami biegłych. Z kolei we wtorek stenogram nowego odczytu badań opublikowało radio RMF FM. Naczelna Prokuratura Wojskowa podała wtedy, że w publikacji jest szereg nieścisłości.
Kandydatka SLD na prezydenta mówiła, że 10 kwietnia "wszyscy łączymy się w bólu i nadziei, że taka tragedia już się nie powtórzy". Zaznaczyła, że przy tego rodzaju emocjach nie powinno być podziałów. Dodała, że wierzy, iż w przyszłości rocznicę katastrofy Polacy będą obchodzić wspólnie. "Wierzę, że będą zmiany na najwyższych stanowiskach w państwie, takie, że zapewnią spokój i zgodę w sercu Polaków". Ogórek uważa, że planowany pomnik upamiętniający ofiary katastrofy powinien być przedmiotem zgody. Dodała, że bardzo by chciała, aby taki pomnik stanął także na Krakowskim Przedmieściu.
Jerzy Szmajdziński (1952-2010) - wicemarszałek Sejmu, kandydat SLD na prezydenta w 2010 r., były szef MON. Był jednym z najbardziej doświadczonych polityków lewicy. W ławach poselskich zasiadał nieprzerwanie od 1989 roku. W Sejmie I kadencji był wiceszefem Komisji Obrony Narodowej, a w następnej kadencji jej szefem. Ministrem obrony narodowej został w rządzie Leszka Millera w 2001 roku, a następnie w gabinecie Marka Belki (do 2005 roku). Od października 2007 r. był wicemarszałkiem Sejmu. W 2010 r. miał wystartować w wyborach prezydenckich jako kandydat SLD.
Jolanta Szymanek-Deresz (1954-2010), wiceszefowa SLD, posłanka klubu Lewicy. W 2000 r. objęła stanowisko podsekretarza stanu w kancelarii ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, następnie pełniła funkcję jej szefa (także podczas drugiej kadencji). W 2005 r. została po raz pierwszy posłanką, a w wyborach parlamentarnych 2007 r. po raz drugi - była członkinią klubu poselskiego Lewicy. W Sejmie i w SLD Szymanek-Deresz specjalizowała się w sprawach międzynarodowych, zajmowała się też problematyką konstytucyjną.
Izabela Jaruga-Nowacka (1950-2010) - wicepremier, posłanka, działaczka lewicowa, b. minister pracy, b. szefowa Unii Pracy, wiceprzewodnicząca sejmowego klubu Lewicy. W latach 2001-2004 Jaruga-Nowacka pełniła funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. W latach 2004-2006 - funkcję wicepremiera i ministra polityki społecznej w rządzie premiera Marka Belki. Po odejściu z Unii Pracy w 2005 r. pozostała bezpartyjna. Była posłanką czterech kadencji.
Jerzy Szmajdziński, Jolanta Szymanek-Deresz i Izabela Jaruga-Nowacka, uczestniczyli w delegacji udającej się 10 kwietnia 2010 r. na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie lotniczej samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. (PAP)
kno/ as/