Kultura i sztuka po 1989 roku

28.07.2018

Politycy wspominają Korę – pierwszą damę polskiego rocka

Wielka strata dla historii polskiej muzyki – mówili w sobotę goście porannego programu radiowej Trójki w związku ze śmiercią Kory (Olgi Sipowicz), liderki zespołu Maanam. Jak podkreślali, Kora była wielką osobowością i wielką artystką.

Kora, liderka zespołu Maanam zmarła w sobotę, o godz. 5.30. Miała 67 lat. Wokalistka odeszła w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński podkreślił, że śmierć Kory to "duża strata dla polskiej muzyki". "Jeśli ktoś będzie pisał książkę, tworzył album o polskiej muzyce lat 80., 90. czy początku tego wieku, to trudno sobie wyobrazić, żeby w takich publikacjach nie było nic o Maanamie, nic o Korze Jackowskiej" - powiedział.

Jego zdaniem zarówno Kora, jak i Maanam odcisnęli "duże piętno na polskiej muzyce ostatnich ponad trzydziestu paru lat". "Kolejna wielka strata wielkiego artysty w ostatnich miesiącach" - dodał rzecznik.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zaznaczył, że "niezależnie od gustów muzycznych i tego, jakiej muzyki słuchaliśmy, słuchamy, czy będziemy słuchać", śmierć artystki jest dużą stratą dla historii polskiej muzyki, której - jak mówił - nie będzie bez Kory. "Smutno, że ktoś taki odchodzi" - dodał minister.

Wiceszef klubu Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki powiedział o Korze, że była "wielką osobowością", a przede wszystkim - poetką. Jego zdaniem dziś wszyscy będą przypominać sobie różne utwory artystki i Maanamu. "Nasze myśli - niczym w tej jednej z piosenek: +nogi, nogi, setki nóg, tupią, tupią, tup, tup+ (Maanam - "Oddech Szczura" - PAP) - będą podążać za nią cały dzień i nie tylko dzisiaj" - powiedział.

"Ostre piosenki, ostrej piosenkarki, ostrej kobiety" - mówił z kolei Grzegorz Długi z Kukiz'15. Jak zaznaczył, Kora słuchana jest również przez młodsze pokolenia. "Cieszę się z tego, że są takie rzeczy ponadpokoleniowe" - dodał. "Jakiś tam świat powoli odchodzi i to jest smutne, i zarazem naturalne" - stwierdził polityk.

Poseł PSL-UED Piotr Zgorzelski wspominał, że jego pokolenie słuchało Maanamu, gdy wchodziło w dorosłe życie. "Obok Perfectu, TSA, Kombi - te zespoły dawały takie światełko w tunelu, w tej mrocznej rzeczywistości komunistycznej" - mówił. Jak podkreślił, "Kora do tego czasami także ostrego rocka dodawała taką nutkę liryzmu, bo przecież była poetką".

Polityk Nowoczesnej Adam Szłapka ocenił, że polska muzyka już nie będzie taka, jak wcześniej. "Każdy ma jakieś wspomnienia, wydarzenia, czy jakieś emocje związane z piosenkami, które Kora nagrała, i pewnie każdy to sobie przypomina" - powiedział.

Kora, czyli Olga Aleksandra Sipowicz (primo voto Jackowska) urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była wokalistką rockową i autorką tekstów piosenek. W latach 1976-2008 była liderką zespołu Maanam.

Od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową.(PAP)

agzi/ ewes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL