Europa i świat po 1989 roku

18.09.2018 aktualizacja 19.09.2018

Polska para prezydencka powitana w Białym Domu

 Waszyngton, USA, 18.09.2018. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (2L) z małżonką Melanią Trump (2P) oraz prezydent RP Andrzej Duda (P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) podczas powitania w Białym Domu. Fot. PAP/R. Pietruszka Waszyngton, USA, 18.09.2018. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (2L) z małżonką Melanią Trump (2P) oraz prezydent RP Andrzej Duda (P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) podczas powitania w Białym Domu. Fot. PAP/R. Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek w południe czasu lokalnego zostali powitani w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump.

Polska para prezydencka następnie złoży podpis w księdze pamiątkowej. Potem w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy obu par, po czym prezydenci Duda i Trump będą rozmawiać w cztery oczy. Następnie odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA.

Według zapowiedzi prezydenta Dudy wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa.

"Na pewno będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, także energetycznym, na pewno będziemy rozmawiali o współpracy w tym zakresie, na pewno będziemy rozmawiali o tym - co naturalne - jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo militarne, na pewno będziemy też rozmawiali o współpracy biznesowej, gdzie to Trójmorze - i w zakresie energii, i w zakresie w ogóle biznesu - ma dla USA duże znaczenie, co mnie ogromnie cieszy" - podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że "USA, co naturalne, szukają partnerów i nowych rynków zbytu". "I tu rozwijająca się dynamicznie Europa Środkowa została dostrzeżona i jest to szansa dla Stanów Zjednoczonych i dla nas" - zaznaczył Andrzej Duda.

Para prezydencka przyleciała do Waszyngtonu w nocy z poniedziałku na wtorek. Samolot specjalny Gulfstream z parą prezydencką na pokładzie wylądował w bazie sił powietrznych Andrews koło Waszyngtonu. Był to pierwszy lot tej maszyny z głową polskiego państwa na pokładzie.

Z Waszyngtonu Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ eaw/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL