XIX wiek

09.10.2012 aktualizacja 14.07.2016

Polskie obchody 200-lecia napoleońskiej Wielkiej Armii

Juliusz Kossak - "Portret księcia Józefa na koniu". Fot. Wikimedia Juliusz Kossak - "Portret księcia Józefa na koniu". Fot. Wikimedia

Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing będzie uczestniczył w organizowanych w Polsce obchodach 200-lecia napoleońskiej Wielkiej Armii. 16 i 17 października zaplanowano sesję naukową i otwarcie wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu.

Polacy obok Francuzów najliczniej stanęli u boku Napoleona Bonaparte. Stanowili 98 tys. z 600 tys. żołnierzy jego armii. ”To pierwszy z powodów, dla których chcemy upamiętnić tą rocznicę” - mówił dziennikarzom konsul generalny Francji w Krakowie Alexis Chahtahtinsky.

Obchody rozpoczną się w Warszawie w przyszły wtorek. W Hotelu Sofitel Victoria odbędzie się promocja wydanej przez oficynę Sonia Draga książki Valery’ego Giscarda d’Estaing ”Zwycięstwo Armii Napoleona”. Jak podkreślił konsul nie jest to książka historyczna, lecz raczej refleksja filozoficzna i próba odpowiedzi na pytanie, jak dziś wyglądałaby Europa, gdyby Napoleon wrócił z wyprawy do Rosji wcześniej i nie został pokonany. Specjalnie do wydania polskiego przedmowę napisał potomek księcia Józefa Poniatowskiego Axel Poniatowski.

Polacy obok Francuzów najliczniej stanęli u boku Napoleona Bonaparte. Stanowili 98 tys. z 600 tys. żołnierzy jego armii. ”To pierwszy z powodów, dla których chcemy upamiętnić tą rocznicę” - mówił dziennikarzom konsul generalny Francji w Krakowie Alexis Chahtahtinsky.

Dalsze wydarzenia będą się odbywać w Krakowie. Jak przypomniał konsul Chahtahtinsky to dzięki Napoleonowi Kraków znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego, a wielu krakowian walczyło w Wielkiej Armii. W Katedrze na Wawelu spoczywa książę Józef Poniatowski, jedyny marszałek Francji, który nie był Francuzem i o którym Francuzi pamiętają do dziś. W Paryżu jest bulwar Poniatowskiego.

W rezydencji konsula generalnego Francji w Krakowie w przyszły wtorek wieczorem utwory Chopina, Faure, Debussy'ego i Ravela zagra pianistka Caroline Murat, która jest potomkinią dwóch marszałków Napoleona: Joachima Murata i Michela Neya.

W środę 17 października w auli Collegium Novum UJ odbędzie się konferencja naukowa „Europa napoleońska i wojna 1812 r.”, organizowana we współpracy z Instytutem Historii UJ. Wykład inauguracyjny wygłosi Valery Giscard d’Estaing. Były prezydent Francji otrzyma medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus Ratio Quam Vis”.

Giscard d’Estaing będzie też uczestniczył w otwarciu wystawy „Napoleon - Wielka Armia – Polacy” w Zamku Królewskim na Wawelu. „Ta niewielka wystawa pokazuje rok 1812 z perspektywy prywatnej. W Krakowie wciąż zachowało się wiele pamiątek po bohaterach epoki napoleońskiej - ordery, medaliony, portrety, rzeczy osobiste. Pokażemy je w skrzydle zachodnim Zamku” – mówił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski.

Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja przygotowana przez Wojskowe Biuro Badań Historycznych. Wystawa będzie czynna do 18 listopada.

Obchody 200-lecia Wielkiej Armii Napoleona organizuje Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie.(PAP)

wos/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL