Pomnik założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - ks. Idziego Radziszewskiego, ma powstać w 2018 roku w Lublinie. Jego odsłonięcie będzie elementem obchodów 100-lecia uczelni.
Ogłoszony w ubiegłym roku konkurs na opracowanie projektu rzeźbiarsko-architektonicznego pomnika założyciela uczelni został unieważniony. Fundacja Rozwoju KUL, która przejęła sprawy organizacyjne związane z budową pomnika, zaprosiła do opracowania nowej koncepcji kilku artystów rzeźbiarzy o ugruntowanej renomie.
Wybrano ofertę prof. Jana Kucza. Artysta swój projekt pomnika powinien przygotować do 15 lutego – poinformowała Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.
Realizacja pomnika i jego bezpośredniego otoczenia – wszelkie uzgodnienia, niezbędne pozwolenia, wybranie wszystkich wykonawców i budowa – powinna się zamknąć do połowy listopada 2018 r.
Jan Kucz jest autorem wielu pomników stojących w polskich miastach, m.in. Jana Pawła II w Kaliszu i w Bielsku-Białej, Fryderyka Chopina we Wrocławiu i w Dusznikach Zdroju, Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego ma stanąć na skwerze abp. Józefa Życińskiego, niedaleko uczelni. To obszar w centrum Lublina, sąsiadujący z niedawno zbudowanym gmachem Centrum Spotkania Kultur i Placem Teatralnym.
Ks. Idzi Radziszewski (1871-1922) był filozofem, rektorem Akademii Duchownej w Petersburgu. Pochodził ze zubożałej szlachty, urodził się w Bratoszewicach, ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku. Studiował na uniwersytecie katolickim w Leuven, odbywał podróże naukowe do Anglii, Francji, Włoch, Austrii, Niemiec i Szwajcarii.
W 1918 r. założył Katolicki Uniwersytet Lubelski. W koncepcji ks. Radziszewskiego uczelnia miała kształtować kadrę inteligencji katolickiej, zdolną do kierowania życiem kraju, który właśnie odzyskał niepodległość. KUL miał też przyczyniać się do pogłębiania świadomości religijnej w całym społeczeństwie.
Przed wybuchem II wojny światowej kadra naukowa KUL liczyła 67 osób, a studentów było niespełna 1,5 tys. Po wojnie, do zmiany ustroju w Polsce w 1989 r., KUL pozostawał specyficzną uczelnią, otwarcie przyznającą się do katolickości, niezależną od obowiązującej ideologii.
Obecnie na ośmiu wydziałach i ponad 40 kierunkach studiów KUL kształci ponad 12 tys. studentów. Ponad 700 osób to cudzoziemcy. Kadra uczelni liczy blisko dwa tysiące osób, w tym 1050 nauczycieli akademickich, z których 435 to samodzielni pracownicy naukowi. (PAP)
Autor: Zbigniew Kopeć
kop/ ekr/