Przed poznańskim Sądem Apelacyjnym rozpoczął się w środę proces ws. odszkodowania dla parafii za grunty przejęte w czasach PRL. Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego ze stycznia ub. roku, Skarb Państwa został zobowiązany do zapłaty 77 mln zł odszkodowania.
Z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miastu Poznań wystąpiła Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Jana Jerozolimskiego Za Murami, której w czasach PRL odebrano 15 ha gruntów w okolicach jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Zasądzone pod koniec stycznia 2015 r. odszkodowanie, dotyczy 13 ha gruntu - pozostałe ok. 2 ha są obecnie częścią jeziora Maltańskiego. Od wyroku odwołał się Skarb Państwa.
W środę w Poznaniu, starszy radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Marek Jaślikowski podkreślił, że wyrok i procedura orzekania sądu pierwszej instancji były „pogwałceniem szeregu przepisów postępowania”.
„Ilość uchybień popełnionych przez sąd pierwszej instancji jest olbrzymia. To są naruszenia przepisów prawa procesowego, wadliwe ustalenia faktyczne, naruszenie szeregu przepisów prawa materialnego. Wreszcie, orzekanie w oparciu o wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, a nie w oparciu o przepisy prawa, czego sąd powszechny nigdy czynić nie powinien” – podkreślał podczas rozprawy Jaślikowski.
Sądowe sprawy przeciwko Skarbowi Państwa, Agencji Nieruchomości Rolnych i Miastu Poznań toczą się od 2005 roku. Wcześniej, przez ponad 10 lat sprawę próbowała rozwiązać także nieistniejąca już Komisja Majątkowa. W toku prowadzonych postępowań, Sąd Okręgowy w 2011 i 2015 r. dwukrotnie wydawał wyroki w tej sprawie - oba korzystne dla strony kościelnej.
Pełnomocnik parafii pw. Świętego Jana Jerozolimskiego Za Murami, radca prawny Jarosław Lorenc podczas środowej rozprawy odniósł się m.in. do kwestii nieruchomości zamiennych, które parafia mogłaby otrzymać oraz wyceny gruntów i nieruchomości. W przypadku parafii Jana Jerozolimskiego chodzi m.in. o grunt przy ul. Warszawskiej, czyli osiedle zabudowane blokami oraz działki nad jeziorem Maltańskim.
W trakcie rozprawy pełnomocnik parafii wniósł też o aktualizację opinii biegłego w związku treścią pisma, jakie na początku stycznia biegły skierował do sądu. W swojej odpowiedzi na zapytanie sądu nie potwierdził on wcześniejszej opinii dotyczącej wyceny gruntów i zaznaczył, że wycena z 2014 roku „z uwagi na wysoce skomplikowany układ, złożony charakter i łączną kilkumilionową wartość działek wymaga szerokiej i nowej analizy”.
Miasto kilka lat temu przekazało część spornych działek aportem do spółki Termy Maltańskie, budującej kompleks rekreacyjny w okolicach jeziora Maltańskiego. Na działkach, których sprawę rozpatrywał sąd, znajduje się część budynków Kempingu Malta należącego do Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, a także przebiega trasa kolejki wąskotorowej. (PAP)
ajw/ pz/