Powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w którym znajdą się kombatanci walczący o niepodległość Polski, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kombatantach, którym w środę zajęli się posłowie sejmowych komisji.
Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską. Wejdą do niego osoby, które uzyskały uprawnienia kombatanckie z tytułu walki z bronią w ręku o niepodległość Polski. Projekt przewiduje, że 1 września obchodzony będzie jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP, a członkom korpusu zostanie przyznana 51-procentowa ulga na krajową komunikację kolejową i autobusową. Obecnie ulga ta dla kombatantów wynosi 37 proc.
Posłowie komisji obrony narodowej oraz komisji polityki społecznej i rodziny po rozpatrzeniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, skierowali go do drugiego czytania. Ma ono odbyć się w styczniu 2014 r. Poza propozycją rządową prace połączonych komisji dotyczyły również senackiego projektu w tej samej sprawie, a także przygotowanego przez PiS projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie uznali jednak, że projektem bazowym będzie propozycja rządowa.
Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską. Wejdą do niego osoby, które uzyskały uprawnienia kombatanckie z tytułu walki z bronią w ręku o niepodległość Polski. Projekt przewiduje, że 1 września obchodzony będzie jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP.
Podczas prac nad projektem posłowie PiS proponowali m.in. doprecyzowanie katalogu osób, które mają znaleźć się w korpusie weteranów, a także wprowadzenie comiesięcznego dodatku dla weteranów w wysokości 200 zł. Większość posłów połączonych komisji odrzuciła jednak propozycję PiS w głosowaniu.
W rozmowie z PAP kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski zaznaczył, że projekt noweli przede wszystkim zwiększy medyczną pomoc państwa dla kombatantów i ofiar represji. "Weterani walk o niepodległość będą mogli korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych. Do tej pory zapis w tej sprawie był zbyt ogólny" - zwrócił uwagę Ciechanowski. Dodał też, że świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie będą mogły być udzielane później niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. W miejscach rejestracji pacjentów i udzielania świadczeń oraz w aptekach mają być wywieszane informacje o tych uprawnieniach, a Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) będzie zobligowany do monitorowania realizacji uprawnień.
Projekt przewiduje ponadto, że członkowie korpusu weteranów otrzymają specjalne ujednolicone legitymacje; obecnie kombatanci posługują się różnymi dokumentami. W Polsce żyje obecnie ok. 90 tys. osób, które wejdą w skład Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Wśród osób mogących otrzymać uprawnienia kombatanckie będą również osoby walczące z oddziałami ukraińskich nacjonalistów w formacjach tzw. Istriebitielnych Batalionów.
Propozycja przewiduje też utworzenie w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych kompletnej bazy wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji. W chwili obecnej takie informacje rozproszone są po różnych instytucjach państwowych, realizujących wypłatę świadczeń dla osób uprawnionych m.in. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Zakładzie Emerytalno-Rentowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wojskowym biurze emerytalnym.
W projekcie uregulowano kwestię ryczałtu energetycznego dla kombatantów. Ma on wynosić 157,67 zł miesięcznie. Przewidziano także ułatwienia dla kombatantów zamieszkałych za granicą, którzy dotychczas nie ubiegali się o należne im świadczenia w związku z utrudnieniami w ich wypłacie. Po zmianie przepisów świadczenia będą im wypłacane np. razem z emeryturą czy rentą na rachunek bankowy za granicą.
W Polsce żyje obecnie - jak głosi projekt - ok. 160 tysięcy kombatantów i osób, które były represjonowane przez oba totalitaryzmy - ZSRR i III Rzeszy, m.in. w więzieniach, łagrach i obozach koncentracyjnych. "Pogarszanie się stanu zdrowia tych osób, będące rezultatem naturalnych procesów demograficznych, skutkuje potrzebą zwiększenia pomocy państwa dla tej grupy społecznej, aby ułatwić jej codzienną egzystencję" - podkreślono w uzasadnieniu projektu. (PAP)
nno/ ls/