Do ponownego rozpatrzenia przez połączone komisje sejmowe został w środę skierowany projekt nowelizacji ustawy o kombatantach. Zakłada on powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, który będzie honorową wspólnotą żołnierską uczestników walk o wolną Polskę.
Projekt przewiduje, że 1 września obchodzony będzie jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP, a członkom korpusu zostanie przyznana 51-proc. ulga na krajową komunikację kolejową i autobusową. Obecnie ulga ta dla kombatantów wynosi 37 proc. Członkowie korpusu weteranów otrzymają też specjalne ujednolicone legitymacje.
Posłowie podczas drugiego czytania wysłuchali sprawozdania z połączonych prac komisji obrony narodowej oraz komisji polityki społecznej i rodziny. Zajmowały się one rządowym projektem nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, senackim projektem w tej samej sprawie oraz przygotowanym przez PiS projektem ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Projekty zostały skierowane do podkomisji, która jako bazową wybrała propozycję rządową.
Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski zaznacza, że rządowy projekt noweli przede wszystkim zwiększy medyczną pomoc państwa dla kombatantów i ofiar represji. "Weterani będą mogli korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych. Do tej pory zapis w tej sprawie był zbyt ogólny" - mówi Ciechanowski. Dodaje, że świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie będą mogły być udzielane później niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. W miejscach rejestracji pacjentów i udzielania świadczeń oraz w aptekach mają być wywieszane informacje o tych uprawnieniach, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zobligowany do monitorowania realizacji uprawnień.
Propozycja przewiduje też utworzenie w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych kompletnej bazy wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji. W projekcie uregulowano również kwestię ryczałtu energetycznego dla kombatantów. Ma on wynosić 157,67 zł miesięcznie. Przewidziano także ułatwienia dla kombatantów zamieszkałych za granicą, którzy dotychczas nie ubiegali się o należne im świadczenia w związku z utrudnieniami w ich wypłacie. Po zmianie przepisów świadczenia będą im wypłacane np. razem z emeryturą czy rentą na rachunek bankowy za granicą.
Podczas posiedzenia podkomisji i prac połączonych komisji rozpatrywano poprawki PiS odwołujące się do sygnowanego przez nich projektu proponujące m.in. doprecyzowanie katalogu osób, które mają znaleźć się w korpusie weteranów i wprowadzenie comiesięcznego dodatku dla weteranów w wysokości 200 zł. "W toku prac zgłoszono postulaty poszerzenia uprawnień niektórych grup osób represjonowanych, jak w szczególności żołnierzy górników czy Sybiraków, w tym w szczególności poszerzenie uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki" - mówił sprawozdawca połączonych komisji poseł Sławomir Jan Piechota (PO). Postulaty te uznano jednak za wykraczające poza pierwotne założenia projektu.
W czasie drugiego czytania posłowie PiS apelowali o "należyte uhonorowanie i wsparcie dla weteranów". "Czy parlamentowi nie jest wstyd dyskutować jaka kombatantom należy się ulga oraz czy refundować tylko część kosztów zakupu wózka inwalidzkiego" - mówił poseł Ryszard Terlecki (PiS). Posłanka Magdalena Kochan (PO) wyrażając poparcie dla kształtu projektu przyjętego przez połączone komisje zgłosiła poprawkę związaną z koniecznością skorygowania elementów projektu odwołujących się do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa ta uległa jesienią zmianie, co wpłynęło na konieczność naniesienia poprawki w projekcie ustawy o kombatantach.
W związku ze zgłoszoną poprawką Sejm zwrócił projekt ustawy do ponownego rozpatrzenia przez połączone komisje. (PAP)
akn/ ls/