Stołeczna Praga świętuje od czwartku 372. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji praskie muzeum przygotowało wiele bezpłatnych atrakcji.
Prawa miejskie nadał Pradze król Władysław IV Waza. Stało się to 372 lata temu - 10 lutego 1648 r.
Obchody rocznicy rozpoczną się już w czwartek w Muzeum Warszawskiej Pragi. Tam odbędzie premiera najnowszej mapy rzemieślników Pragi Północ. To zaktualizowana wersja mapy opublikowanej w czerwcu 2016 r. Wówczas znalazło się na niej 61 pracowni, dziś jest to 70 warsztatów, m.in. krawieckich, szewskich i stolarskich. W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się m.in., co się zmieniło przez cztery lata, a rzemieślnicy zaprezentują swoje warsztaty i wyroby.
W sobotę muzeum organizuje spotkanie zatytułowane "Praskie Loreto – pamiątki przeszłości". Impreza odbędzie się w kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. To doskonała okazja, by poznać - sięgającą początków XVII wieku - historię najstarszej świątyni na Pradze.
Praska placówka muzealna zaprasza w niedzielę na spacer po swojej wystawie głównej pod hasłem "Twarze Muzeum", który zostanie poprowadzony przez pracowników tworzących na co dzień wystawy i programy edukacyjne.
W niedzielę również w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się koncert "Orkiestry Społecznej", do której należą ludzie różnych zawodów, spotykający się po pracy, żeby razem grać i angażować się społecznie. Muzycy tym razem zagrają wiązanki lubianych utworów muzyki klasycznej ze znanych filmów animowanych, a także utwory o wyjątkowych stolicach, również te o Warszawie.
W kolejny czwartek będzie można posłuchać wykładu pt. "Bujnówek – zapomniana karta historii Pragi". Hubert Górski, archeolog, genealog i varsavianista, przypomni folwark istniejący w XIX wieku na Pradze. Opowie o jego właścicielach i zderzy legendę z historią tego miejsca.
Do Muzeum Warszawskiej Pragi od 6 do 16 lutego wstęp jest bezpłatny, podobnie jak na wszystkie wymienione wydarzenia.
Praga została przyłączona do Warszawy na mocy ustawy Sejmu Czteroletniego z 1791 r. Pierwsza wzmianka o Pradze leżącej po prawej stronie Wisły pojawiła się w 1432 r. (PAP)
nmk/ jann/