Europa i świat po 1989 roku

12.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Prawie 170 dzieci ze Wschodu przyjechało do Krakowa

Prawie 170 dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Rosji przyjechało na wakacyjny wypoczynek do Krakowa w związku z akcją Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu. Jest to 17. edycja akcji, dzięki której Małopolskę odwiedziło ponad 1,8 tys. młodych Polaków.

We wtorek w Auli Polskiej Akademii Umiejętności powitano dzieci ze Wschodu. Spędzą one ponad tydzień wakacji w Małopolsce. W akcji uczestniczą najubożsi młodzi ludzie zza wschodniej granicy, których rodziny kultywują polską tradycję i język polski.

Podczas wypoczynku dzieci odwiedzą najciekawsze miejsca Krakowa: Wawel, Kazimierz, Muzeum Czartoryskich i Centrum Jana Pawła II, a także Kopalnię Soli w Wieliczce, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowice. Młodzi ludzie będą się także bawić w krakowskim parku wodnym i ogrodzie zoologicznym, o odwiedzeniu których – jak mówili – marzyli.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw rodziny Marzena Paszkot oceniła, że wizyta w Małopolsce jest również okazją do nauki języka polskiego, poznania polskiej kultury i obyczajów, a wypoczynek pomoże dzieciom w zdobyciu wiedzy o Polsce.

„To będzie budowało więzi międzyludzkie” - mówił podczas powitania dzieci małopolski senator PiS Andrzej Pająk.

Wypoczynek dzieci zorganizowano w ramach XVII edycji Akcji Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu. Akcja organizowana jest od 2000 roku przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskich. Do tej pory w akcji wzięło udział ponad 1,8 tys. osób. Wsparcia finansowego akcji udzieliły Senat RP, Samorząd Województwa Małopolskiego i Miasta Krakowa oraz sponsorzy. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. (PAP)

pom/ rgr/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL