Polska po 1989 roku

11.11.2018

Premier: niezależnie od tego, kto ma jakie poglądy, wszyscy cieszymy się, że mamy wolną Polskę

Jestem przekonany, że niezależnie od tego, kto ma jakie poglądy wszyscy cieszymy się z tego, że mamy wolną Polskę - mówił premier Mateusz Morawiecki inaugurując piknik rodzinny w ogrodach KPRM. Musimy budować porozumienie ponad podziałami; ja takie porozumienie ze swojej strony deklaruję - dodał.

Mateusz Morawiecki inaugurując w niedzielę piknik rodzinny w ogrodach kancelarii premiera z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podziękował wszystkim za przybycie. "Dziękuję, że przybyliście tutaj ze swoimi dziećmi świętować na wesoło to wspaniałe, nasze radosne bardzo święto" - podkreślił szef rządu.

"Jestem głęboko przekonany, że niezależnie od tego, kto ma jakie poglądy, kto skąd pochodzi, wszyscy cieszymy się z tego, że mamy wolną Polskę, możemy ją sobie po swojemu urządzać. To jest podstawowy warunek tego, żeby Polska stawała się coraz silniejsza, zasobniejsza, szczęśliwsza, bo wcześniej tak było, że owoce naszego wzrostu w czasach okupacji niemieckiej, ktoś inny konsumował, ktoś inny korzystał na naszej ciężkiej pracy" - mówił szef rządu.

"Dzisiaj nasz dom możemy sami sobie bardziej sprawiedliwie, efektywnie urządzać i po to jest też święto, którym mamy potwierdzić właśnie nasze możliwości, otwarcie na nowe lata, na lata, gdzie patrzymy w przyszłość i staramy się rozpoznać te znaki przyszłości, bo te nasze święto, to wielkie zobowiązanie wobec bohaterów sprzed 100 lat" - dodał Morawiecki.

Premier podkreślił również, że dziś mamy "czasy łaskawsze", niż te, w których żyli bohaterowie naszej niepodległości. "Chcemy je jak najlepiej wykorzystać dla dobra naszej ojczyzny. Dlatego staramy się budować porozumienie, kompromis w najważniejszych sprawach, takich jak bezpieczeństwo, jak zasobne życie naszych rodaków" - mówił Morawiecki.

Jak podkreślił, to musi być porozumienie ponad podziałami. "Ja takie porozumienie ze swojej strony deklaruję, bo wierzę w to, że wtedy rodzi się w takim państwie - które ma pewną swoją spójność, kiedy całe społeczeństwo podziela pewne cele - największa wartość i siła, którą możemy wykorzystać dla budowy naszej ojczyzny na następne dziesięciolecia, na następne sto lat i jeszcze dłużej" - wskazał szef rządu.

Morawiecki przespacerował się wśród stoisk, rozmawiał z uczestnikami pikniku, którzy licznie przybyli do kancelarii, oraz robił sobie z nimi zdjęcia.

Piknik uświetniły takie atrakcje jak pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, zawody sportowe, zabawy dla dzieci, obiad polowy. Zaplanowano także koncerty m.in. Donia, Meza, Stachursky'ego i zespołu Red Lips.

Uczestnicy pikniku mogą odwiedzić stoiska przygotowane przez resorty: obrony narodowej, sprawiedliwości, finansów czy zdrowia, a także przez spółki PGNiG, PGE, ENERGA, PKN ORLEN oraz PKO BP.

Wieczorem, o godz. 19.30, między mostami Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim, na wysokości Centrum Nauki Kopernik, na warszawiaków czeka też pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będzie iluminacja świetlna. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL